به قلم شایان ریاحی؛

آشنایی با مشخصات یك ساز كوبه ای در كتاب

آشنایی با مشخصات یك ساز كوبه ای در كتاب

سایت رسمی سیامك یزدانجو: آموزش داربوكا عنوان یكی از تازه ترین آثار تالیفی حوزه موسیقی است كه طی روزهای گذشته به همت شایان ریاحی از نوازندگان سازهای كوبه ای كشورمان پیش روز مخاطبان قرار گرفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، جلد اول کتاب «آموزش داربوکا» از تازه ترین آثار پژوهشی – تالیفی حوزه موسیقی کشورمان به قلم شایان ریاحی نوازنده شناخته شده سازهای کوبه ای توسط انتشارات موسیقی «عارف» منتشر گردید.
در توضیح این کتاب به قلم شایان ریاحی آمده است: «موسیقی ایران سال هاست که مسیرها و اتفاقات نوینی را در زمینه های مختلف موسیقایی تجربه می کند. موسیقی های عرب و ترک همچون موسیقی های موثر در سرتاسر جهان هستند که در ایران نیز بسیار پر مخاطب هستند. در این راستا نفوذ و اثر بخشی سازهای کوبه ای این مناطق به دلیلهای خیلی از جمله رنگ های صوتی جذاب و پر کاربرد، تنوع تکنیکی بسیار، الگوهای ریتمیک منحصر به فرد و مواردی از این دست بر کسی پوشیده نیست.
ساز داربوکا همچون سازهای کوبه ای یکه تاز این مناطق می باشد که توانسته گوی سبقت را از سایر سازهای کوبه ای برباید، اما متاسفانه به سبب کمبود منابع مدون و مکتوب آموزشی چه در سطح دنیا، چه در جامعه ما، آموزش آکادمیک برای این ساز با مشکلات فراوانی رو به روست و انتقال مطالب اکثراً به شکل آموزش سینه به سینه صورت می گیرد.
به همین جهت تصمیم گرفتم برای ساز داربوکا مجموعه ای آموزشی در جهت شناخت بهتر این ساز و سازهای همراهی کننده اش و همین طور ارتقای سطح آگاهی کوبه ای نوازان در مواردی از قبیل آشنایی با تکنیک های نوین داربوکا، الگوهای ریتمیک خاورمیانه و گردآوری کنم.
تمرین های مشخص شده در این کتاب و جلدهای بعدی اش برمبنای تحقیق، تالیف و ترجمه مکتوب شده اند و سعی شده است که هنرجو با تاکید بر دانشی که بوسیله این منبع به او انتقال داده می شود، خلاقیت خودرا برای ادامه مسیر نوازندگی به کارگیرد و به توانایی هایی مانند هم نوازی و تک نوازی نائل شود، با انواع تکنیک های سنتی و مدرن آشنا شده و آماده خلق و پیاده سازی ایده های شخصی خود گردد.

امیدوارم تلاش هایم در این سال ها برای شناخت این ساز و ارتقای سطح نوازندگی آن در ایران مثمر ثمر واقع شود و شما عزیزان بتوانید بهره ی لازم را از آن ببرید.»
شایان ریاحی همچون هنرمندان فعال عرصه موسیقی در حوزه نوازندگی سازهای کوبه ای است که فراگیری ساز تمبک را نزد هنرمندانی چون خسرو خسروبیک، محمد طیبی و نوید افقه شروع کرد. او غیر از فراگیری نوازندگی ساز تمبک با نوازندگی سازهای کوبه ای دیگری چون کنگا، بونگو، کاخن، جمبه، داربوکا نزد هنرمندان دیگری چون همایون نصیری، چالداش ییلدیریم، اُنور ایل، حکیم لودین، بنیامین الگونجان آشنایی پیدا کرده است.
حضور در آلبوم و پروژه هایی چون «پریشانی» به آهنگسازی حسام ناصری، «آماج» به آهنگسازی سینا و سحاب علم، «زا» به آهنگسازی میلاد علیپور و خوانندگی ایرج رحمانپور، «باغ بی باران» به آهنگسازی هومن مهدویان، «دو نوازی سنتور و کوبه ای ایرانی و غیر ایرانی» به هرماه سهیل حسنوی، «رویای بی تکرار» به خوانندگی علی زندوکیلی، «عطار» به آهنگسازی آرش کامور، «اسب و آتش» به آهنگسازی آرش کامور، «یادی به رنگ امروز» به آهنگسازی علی زندوکیلی، «گوهرافشان» به آهنگسازی آرش قاسمی و خوانندگی بامدادان فلاحتی، «لیلی نامه» با هنرمندی داود آزاد، «باد آباد» به آهنگسازی میدیا فرج نژاد همچون کارهایی است که شایان ریاحی در آنها بعنوان نوازنده حضور داشته است.


منبع:

1399/06/06
13:18:13
5.0 / 5
1431
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , آهنگ , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو