برای فرهنگ شریف ـ نوازنده

تا آخرین لحظه از تارش جدا نشد! بعلاوه ویدئو

تا آخرین لحظه از تارش جدا نشد! بعلاوه ویدئو

فرهنگ شریف را استاد بداهه نوازی تار می دانند. او اواخر عمر گرفتار بیماری شد و بدنش به مرور تحلیل رفت، اما روح و جسمش تا آخرین لحظه مشتاقانه تار را طلب می كرد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، امروز ـ دوشنبه ـ ۱۷ شهریور ماه سالروز درگذشت فرهنگ شریف، آهنگساز و از اساتید تارنوازی صاحب سبک است.
فرهنگ شریف زاده ی خطه شمال کشور بود. در اول فروردین ۱۳۱۰ در آمل مازندران چشم به جهان گشود، اما خیلی زود با پدر و مادرش به تهران نقل مکان کرد. شریف این شانس را داشت که پدرش اهل ذوق بود و با اهالی هنر رفت وآمد داشت. او نیز علاقه اش را به موسیقی از دوران کودکی نشان داد و گاهی به ساز پدرش دستبرد می زد.
فرهنگ شریف دارای نشان درجه یک هنری معادل دکتری، از چهره های ماندگار موسیقی، نوازنده و بداهه نواز تار بود. این هنرمند ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ بعد از یک دوره بیماری سخت در سن ۸۵ سالگی درگذشت و داغ زخمه هایش را بر دل تار گذاشت. وی در شش ماه آخر زندگی اش نزدیک به ۱۵ بار در بیمارستان بستری شد.
فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون گلپا، ایرج، تاج اصفهانی، دلکش، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان، علیرضا افتخاری، محمود محمودی خوانساری، حسام الدین سراج و... همنوازی داشت و در چند فستیوال بین المللی همچون فستیوال موسیقی برلین حاضر شد. او چند سالی را در دانشگاه های آمریکا به آموزش موسیقی مشغول بود.
پیش تر همسر فرهنگ شریف (منصوره رضایی) درباره این هنرمند به ایسنا اظهار داشته بود: «هنگامی که بیماری او اوج گرفت و در اوج کسالت جسمی بود، تنها چیزی که از او جدا نمی شد، موسیقی و تار بود، تا اینکه در شش ماه آخر زندگی اش که دیگر دست هایش توان نداشت ساز را نگه دارد؛ اما در این هنگام نیز درخواست می کرد، آثارش را برایش پخش نماییم.»
نکته برجسته هنر شریف را در این می دانند که شیوه نوازندگی اش منحصر به خودش بود و شباهتی به شیوه نوازندگی استادانش نداشت. بر صاحب سبک بودن او تاکید دارند و ابداعاتش در نحوه انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم های تار را از خاصیت های نوازندگی او می دانند.
شریف تار را نزد علی اکبرخان شهنازی تمرین کرد و تعلیم دید. او به سبب دوستی پدرش با عبدالحسین شهنازی، برادر علی اکبرخان شهنازی که در نواختن تار از پدرش، آقا حسینقلی، بهره برده بود، بر ردیف موسیقی ایرانی نیز مسلط شد. فرهنگ شریف معتقد بود که همیشه تحت تأثیر ساز عبدالحسین خان بوده و از سبک او الهام گرفته است.
در این قسمت می توانید ویدیویی از تارنوازی این استاد فقید موسیقی را تماشا کنید:
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/06/18
10:04:54
5.0 / 5
1096
تگهای خبر: آموزش , آهنگ , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو