علیرضا سمیع آذر با اشاره به آثار موزه هنرهای معاصر بیان كرد

سرمایه ای 2 میلیارد دلاری كه درجا می زند!

سرمایه ای 2 میلیارد دلاری كه درجا می زند!

سایت رسمی سیامك یزدانجو: آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در زمره مجموعه های كم نظیر جهانی است؛ البته علیرضا سمیع آذر كه در دوره ای مدیریت این موزه را برعهده داشت بر این باور است كه آثار این مجموعه كه بگفته او بیش از دو میلیارد دلار ارزش مادی دارد، نیازمند به روز شدن است؛ چونكه آثار خارجی موجود در این مجموعه نهایتا به میانه دهه 70 میلادی بازمی گردند و در همان تاریخ متوقف شده اند.


از زمان تشکیل موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۵۶، بیش از ۴۰ سال می گذرد و در این سال ها آثار خارجی به موزه اضافه نشده، اما بر ارزش های گنجینه ایرانی موزه افزوده شده است. در مجموع بیش از سه هزار اثر در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران موجود است که مجموعه آثار خارجی آن یک دوره ۱۵۰ ساله از امپرسیونیسم تا هنر مفهومی را تشکیل می دهد. در بین آثار خارجی، بعضی از آنها جزو آثار گران قیمت در جهان محسوب می شوند و به نظر مادی و معنوی از ارزش بالایی برخوردار می باشند.
علیرضا سمیع آذر، مدیر حراج تهران که در دوره ای مدیریت موزه هنرهای معاصر تهران را نیز بر عهده داشت، همچون افرادی است که بر اهمیت خرید آثار هنری خارجی و افزوده شدن به ارزش های این گنجینه ملی تاکید دارد و معتقد می باشد که افزایش ارزش های این موزه می تواند نقش بسیار مهمی در بهبود اقتصاد هنر و معرفی آثار هنرمندان ایرانی به جهان داشته باشد.
وی در گفت وگویی با ایسنا اظهار نمود که «مجموعه آثار موجود در موزه هنرهای معاصر تهران در گذر چند دهه بیش از ۱۰۰ برابر افزایش قیمت داشته است. فکر نمی کنم ما در طول تاریخ در هیچ زمینه ای تجارتی انجام داده باشیم که طی این مدت به ارزش ۱۰۰ برابر رسیده باشد».

*******
مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:
_ چرا در این سال بودجه ای برای خرید آثار خارجی در نظر گرفته نشده است؟ آیا این مساله به مسائل اقتصادی برمی گردد یا ریشه در مسائل دیگری دارد؟
دلیل اصلی اساسا فرهنگی و سیاسی است. همین دلیل سبب شده که جنبه اقتصادی موضوع حتی مورد بررسی هم قرار نگیرد، چه رسد به اینکه اعتبار خرید آثار خارجی تامین گردد.
این درحالی است که اگر از بعد اقتصادی این مساله بررسی می شد احیانا به این جمع بندی می رسیدند که تجارت خوبی بوده است. مجموعه ای که برای موزه هنرهای معاصر تهران در سال های ۵۶ تا ۵۷ خریداری شد، کمتر از ۲۰ میلیون دلار در آن زمان برای دولت هزینه داشت. حالا برآورد اجمالی از قیمت فعلی آثار نشان میدهد که این مجموعه حالا بیش از دو میلیارد دلار ارزش دارد؛ یعنی این مجموعه در گذر چند دهه بیش از ۱۰۰ برابر شده یعنی ۱۰، ۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. فکر نمی کنم در طول تاریخ در زمینه ای تجارتی انجام داده باشیم که طی این مدت چنین ارزش افزوده ای داشته باشد. مجموعه آثار موزه هنرهای معاصر در گذر چند دهه بیش از ۱۰۰ برابر شده یعنی ۱۰، ۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است بدین سبب اگر از نظر اقتصادی بررسی صورت می گرفت، همه مجاب می شدند که سرمایه گذاری هنری به این شکل کار خوبی است.
باید این نکته را در نظر داشت که خرید آثار هنرمندان شاخص اروپایی و امریکایی ممکن بود حساسیت برانگیز شود و در نتیجه هیچ کدام از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موزه هنرهای معاصر تلاشی برای فشار آوردن به دولت انجام ندادند. علاوه بر این تا مدتی آگاهی دقیقی نسبت به اهمیت و ارزش این کلکسیون وجود نداشت و فشاری هم از طرف جامعه هنری و رسانه ها برای ترغیب دولت به خرید آثار هنری صورت نگرفت. من در هیچ مقطعی احساس نمی کردم که جامعه هنری ما بطور جمعی یا انفرادی سفارش های اکیدی در خصوص خرید آثار هنرمندان شاخص جهان به مقامات دولتی داشته باشد؛ به شکلی که حس گردد این انتظار در جامعه هنری ما بطور جدی وجود دارد. جامعه هنری بیشتر به مسائل حرفه ای و صنفی خود مشغول بود و تقاضاهایش ناظر بر بهبود شرایط حرفه ای کار خودشان بود تا اینکه برای تکمیل کلکسیون موزه هنرهای معاصر انتظاری جدی داشته باشند.
البته در سال های اولیه دهه ۸۰ و در دوره موسوم به اصلاحات، تاحدی به خریداری آثار هنری نزدیک شدیم. در این سال ها به دعوت موزه هنرهای معاصر تهران و پشتیبانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کلیه اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به مشاهده کلکسیون موزه دعوت شدند و توضیحاتی درباره ارزش افزوده این آثار و اهمیت جهانی آن به آنها ارائه شد. به نظر می رسید خیلی از آنها متقاعد شدند که این کار پسندیده است، اما آن مجلس مستدام نبود و با روی کار آمدن مجلس و دولت بعدی فضای ضدغربی و بی توجهی به اهمیت ارتباطات جهانی در عرصه فرهنگ و هنر باردیگر تشدید شد. در نتیجه شرایط به شکلی پیش رفت که خرید آثار هنری خارجی از دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاملاً خارج شد.
در آن زمان حتی برای تامین بودجه این کار ۱۳ تن از مدیران مهمترین بانکهای ایران به موزه دعوت شدند، کلکسیون به آنها معرفی و ارزش افزوده آن تشریح شد. مرحوم دکتر نوربخش، رئیس کل بانک مرکزی در آن زمان مبتکر این جلسه بودند. آنها نیز تصور می کردند با فراهم شدن فضای سیاسی و فرهنگی مساعد، می توانند در خرید آثار هنری مشارکت کنند. اما شرایط به شکل دیگری پیش رفت.


_ غنی شدن گنجینه موزه هنرهای معاصر چه تاثیری در اقتصاد هنر و پیشرفت فضای هنرهای تجسمی کشور دارد؟
داشتن یک کلکسیون باارزش هنری در سطح جهانی، یک سرمایه گذاری اقتصادیست که ارزش افزوده بسیار اطمینان بخشی دارد. آثار هنری تنها اقلامی هستند که در بحران های سیاسی و بین المللی قیمتشان نه فقط کاهش پیدا نمی کند، بلکه با افزایش نیز همراه می شود. هیچگاه بحران، رکود و حتی جنگ ها موجب نشدند که قیمت آثار هنری کاهش پیدا کند آثار هنری تنها اقلامی هستند که در بحران های سیاسی و بین المللی قیمتشان نه فقط کاهش پیدا نمی کند، بلکه با افزایش نیز همراه می شود. بنا بر این است که همه بانک ها و موسسات اقتصادی بزرگ دنیا دارای کلکسیون آثار هنری هستند؛ همچون مهم ترین بانکهای آلمانی، انگلیسی، آمریکایی و سوئیسی که مجموعه داران بزرگ آثار هنری هستند. در کشورهای پیشرفته این آثار بعنوان وثیقه مورد قبول بانک ها هستند که بر طبق آنها وام و اعتبار در اختیار صاحبانشان قرار می گیرد. داشتن یک کلکسیون هنری باارزش نه فقط در حوزه هنر، بلکه در اقتصاد یک کشور نیز سرمایه گذاری مهمی شمرده می شود.
اما بطور مشخص تر یک کلکسیون طراز بین المللی اعتبار و وجهه جهانی ایران را نیز می افزاید. داشتن یک کلکسیون خوب همانند داشتن یک گنج باارزش است که می تواند کشوری را مورد توجه جهانی قرار دهد. خیلی از گردشگران به کشورهای مختلف می روند تا آثار هنری را ببینند. بنا بر این کشورهای پیشرفته دنیا دارای موزه هایی بزرگ هستند که آثاری باارزش را به نمایش می گذارند. در این میان کشورهای در حال توسعه ای که شرایط اقتصادی مناسبی دارند نیز اقدام به گردآوری آثار هنری کرده اند. در همسایگی ما کشور قطر در حال تهیه کلکسیون بزرگی از آثار هنری است که آنها را در موزه ملی خود به نمایش می گذارد.
چندین اثر مهم که رکورد فروش آثار هنری جهان را جابه جا کرده اند توسط خانواده سلطنتی قطر خریداری شده اند و الان آنها دارای برخی از گرانترین آثار هنری جهان هستند. در کشور امارات نیز کوشش های مشابهی صورت گرفته و آنها با تاسیس شعبه موزه لوور و گوگنهایم، آثار مهمی را خریده اند که در این موزه ها به نمایش بگذارند.
بدین سبب خرید آثار هنری فقط منحصر به کشورهای غربی نیست و کشورهایی که از توسعه یافتگی قابل توجهی برخوردار شده اند نیز برای افزایش اعتبار ملی شان که در نهایت به دستاوردهای اقتصادی نیز منجر می شود، مبادرت به خرید آثار هنری کرده اند. این موضوعی است که ما از آن غافل بوده ایم. درعین حال موزه هنرهای معاصر تهران نیز می تواند با اتکا به کلکسیون قدرتمند خود، آثار هنرمندان ایرانی را در دنیا مطرح کند. این امر منجر به افزایش ارزش مادی هنر ایران در جهان می شود که در نهایت به توسعه اقتصاد هنر کمک خواهدنمود.


_ ارزش مادی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران چه مقدار است؟ و این ارزش مادی چه آورده ای می تواند داشته باشد؟
برای تعیین ارزش مادی مجموعه موزه باید مطالعه دقیقی صورت گیرد و قیمت روز همه آثار برآورد شود. اما بطور کلی برمبنای شناختی که از آثار موزه دارم و باتوجه به رکوردهای آثار هنرمندان مهم دنیا در حراج های بین المللی در خلال سال های گذشته، می توانم تخمین بزنم که قیمت این مجموعه بیش از دو میلیارد دلار است.
در این مجموعه اثر شاخص جکسون پولاک وجود دارد که قیمت آنرا تا ۱۵۰ میلیون دلار می توان تخمین زد. همین طور آثار هنرمندان دیگری مانند پل گوگن، پابلو پیکاسو، مارک روتکو و اندی وارهول نیز نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارند. علاوه بر این ها بیش ۱۰ اثر در مجموعه موزه هنرهای معاصر تهران هستند که بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون دلار قیمت دارند.
این مجموعه یک ثروت بزرگ ملی است که متاسفانه تا دهه ۱۹۷۰ جلو آمده و از هنرمندان مهمی که از دهه ۸۰ میلادی به بعد در سطح بین المللی مطرح شده اند، اثری وجود ندارد. امیدوارم مسئولان فرهنگی کشور توجه داشته باشند که ارزش یک مجموعه به روزآمد شدن آن بستگی دارد، لیکن کلکسیون آثار خارجی موزه هنرهای معاصر انگار در تاریخ درجا زده و به هنر معاصر کشیده نمی شودکلکسیون آثار خارجی موزه هنرهای معاصر انگار در تاریخ درجا زده و به هنر معاصر کشیده نمی گردد. به هر حال این یک ثروت مادی و معنوی است که جامعه هنری ایران به آن افتخار می کند و می تواند برای کسب وجهه فرهنگی ایران در سطح بین الملل بسیار مغتنم باشد.
_ به نظر شما آیا از ظرفیت های گنجینه آثار خارجی و ایرانی موزه هنرهای معاصر تهران آن گونه که باید بهره گرفته می شود؟
به هیچ وجه! در این سال ها بیش از ۲۰ نفر رئیس موزه هنرهای معاصر شدند که اغلب آنها اهمیت این کلکسیون را نمی دانستند و درکشان از آثار این مجموعه با افراد عامی تفاوت چندانی نداشت. حتی آن هایی که از اهمیت این مجموعه آگاه بودند نیز نتوانستند برای بهره برداری مناسب از ظرفیت آن کار خاصی انجام دهند.
یکی از محدودیت ها به کوچک بودن فضای موزه برمی گردد. در این موزه به صورت استاندارد می توان حداکثر ۱۰۰ اثر هنری را به نمایش گذاشت که در قیاس با موزه های معاصر دنیا، کوچک شمرده می شود. اگر ۱۰۰ اثر از آثار کلکسیون خارجی به معرض نمایش گذاشته شود، موزه پر می شود و جایی برای برگزاری نمایشگاه های دیگر باقی نمی ماند.
بدین سبب مهم ترین اقدام این است که فضایی به موزه اضافه شود. مثلا در زمینی که بالای آن وجود دارد و متعلق به موزه است، بنایی الحاقی ساخته شود که نمایشگاه های دوره ای در آن اجرا شود. آن گاه موزه هنرهای معاصر می تواند فرصت بیشتری برای معرفی کلکسیون خارجی و ایرانی خود داشته باشد.


_ چرا در حراج های داخلی آثار خارجی حضور ندارد؟ و چرا اساسا فضای خرید و فروش آثار خارجی در کشور فراهم نشده است؟
اگر کسی بخواهد از آثار هنرمندان کشورهای دیگر اثری را خریداری کند، بهترین مکان خرید همان کشورها است و بعید است چنین مارکتی بتواند در کشور ما شکل بگیرد؛ البته این امر فقط مختص کشور ما نیست و درباره سایر کشورها نیز مصداق دارد. از طرفی مطمئن هستم که اگر تک آثاری از هنرمندان خارجی را در ایران ارائه نماییم، چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد.
اما کاری که می توانیم انجام دهیم این است که در حوزه کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه بازاری را با محوریت ایران شکل دهیم. از این طریق تهران به مرکز هنر منطقه تبدیل می شود. این کار مستلزم آن است که شبکه بانکی کشور به شبکه بانکی جهانی وصل و شرایط سیاسی و اقتصادی مناسب برای برگزاری حراج های منطقه ای در ایران برقرار شود. فکر می کنم اگر چنین فرصتی در تهران فراهم گردد، حتما مورد استقبال هنرمندان و مجموعه داران منطقه قرار خواهد گرفت که فرصت مناسبی نیز برای معرفی آثار ایرانی به مجموعه داران منطقه شمرده می شود.
منبع:

1399/06/26
11:24:16
5.0 / 5
1305
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو