نمایش آثار ۲ هنرمند ایرانی و چینی در خط ابریشم

نمایش آثار ۲ هنرمند ایرانی و چینی در خط ابریشم

نمایشگاه خط ابریشم با آثاری از بهمن پناهی از جمهوری اسلامی ایران و نورالدین می گوانگ جیانگ از 8 مهر در گالری مجازی كمیسیون ملی یونسكو- ایران انجام می شود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، نمایشگاه «خط ابریشم» ۸ مهرماه با نمایش ۲۰ اثر از بهمن پناهی و ۲۰ اثر از نور دین می گوانگ جیانگ در چارچوب خط و خط نقاشی انجام خواهد شد. محتوای این نمایشگاه بیشتر شامل آثار دینی و قرآنی می شود.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این نمایشگاه در چارچوب مجازی در آرامگاه ابوالقاسم فردوسی در طوس به صورت مجازی انجام می شود. همین طور همزمان در مشهد و تهران هم نسخه چاپی این آثار به معرض نمایش گذاشته می شود.
بهمن پناهی درباره برگزاری این نمایشگاه اظهار نمود: خوشحالم که برای نخستین بار این حرکت های جهانی به صورت نمایشگاه های دو نفره با رویکرد خاص در قلمرو خط خوشنویسی اجرا می شود و این دفعه این اتفاق به همراه یک استاد شناخته شده جهانی رخ می دهد؛ از همین رو فکر می کنم اتفاقی مبارک و بسیار راهگشا برای آینده است که هنرمندان خوشنویس کشور عزیزمان ایران می توانند با حرکت ها، کارهای جهانی، همیاری و همکاری با هنرمندان فرهنگ های مختلف این مسیر را دنبال کنند.
بهمن پناهی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، Ecole Beaus-arts de Valenciennes و دانشگاه سوربن پاریس به تحصیل هنر پرداخته است. موضوع پایان نامه دکترای وی در هنرهای تجسمی و موزیکولوژی، تحلیل و تحقیق کالبدی رابطه موسیقی و خوشنویسی با عنوان “موزیکالیگرافی” (Musicalligraphy) است. وی در نمایشگاه ها، جشنواره ها، دوره های آموزشی و کنسرتهای موسیقی در اقصی نقاط جهان شرکت می نماید. همین طور پناهی ضمن تدریس در مراکز مختلف در پاریس بعنوان استاد مدعو با دانشگاه های معتبر همچون Harvard و North Eastern همکاری داشته است.
نورالدین می گوانگ جیانگ در سال ۱۹۹۷ موفق به دریافت گواهینامه خوشنویسی در مصر شد و نخستین فرد چینی بود که با اهدای این جایزه معتبر مورد تقدیر قرار گرفت. در سال ۲۰۰۰، نور الدین نخستین دوره منظم و سیستمی خوشنویسی را در کالج اسلامی ژنگژو در چین آغاز و تدریس کرد. در سال ۲۰۰۵، اثری به نام “نود و نه نام خدا” توسط موزه بریتانیا خریداری شد تا در گالری هنر اسلامی آنها نمایش داده شود.
حاجی نور الدین توسط دانشگاه جورج تاون ایالات متحده آمریکا در فهرست ۵۰۰ مسلمان با نفوذ سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ در جهان قرار گرفت. در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۶، جایزه اقتصاد اسلامی ۲۰۱۶ مرکز توسعه اقتصاد اسلامی دبی در رشته هنرهای اسلامی به پروفسور حاجی نور الدین اهدا شد. در سال ۲۰۱۷ خوشنویسانی مانند حسن چلبی هوکا، داوود بکتاش، فرهاد کورلو و احمد کوچاک هوکا با اعطای گواهی خوشنویسی ایجازا در استانبول از حاجی نورالدین تقدیر کردند. وی نخستین خوشنویس چینی بود که توسط مکتب خوشنویسی عثمانی مورد تقدیر قرار گرفت.
نمایشگاه «خط ابریشم» از ۸ مهر در گالری مجازی کمیسیون ملی یونسکو- ایران به آدرس https: //gallery.irunesco.org انجام می شود.

1399/07/01
19:29:19
5.0 / 5
1526
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , كنسرت , موزیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو