از نام گذاری روز تا ساخت تندیس

پیشنهادهایی كه پس از درگذشت استاد شجریان عنوان شد

پیشنهادهایی كه پس از درگذشت استاد شجریان عنوان شد

سایت رسمی سیامك یزدانجو: پیكر محمدرضا شجریان هجده روز پس از سالروز تولدش، امروز در خاك مشهد آرام گرفت؛ كسی چه می داند؟ شاید زمانی كه هر یك از حاضران در مراسم تدفین، پشت میكروفن می رفتند تا در سخنانی غم از دست دادن خسروی آواز ایران را با دیگران شریك شوند، او هم در گوشه ای در كنار اخوان ثالث نشسته بود و با لبخندی محو به حرفها و البته پیشنهادهای مطرح شده، گوش می داد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، شهر توس و آرامگاه فردوسی بامداد روز شنبه (۱۹ مهرماه) میزبان پیکر محمدرضا شجریان و بدرقه کنندگانش بود. دوستداران وی در فضای باز آرامگاه فردوسی و خانواده و دوستانش در فضای داخلی آرامگاه به سوگ نشسته بودند.
این، فرصتِ آخر برای خداحافظی بود. طبق روال معمول مراسم خاکسپاری و تدفین، نزدیکان و بعضی از مسئولان پشت میکروفن رفتند تا هم از غم از دست دادن استاد آواز ایران سخن بگویند و هم از این فرصت برای طرح گله ها و پیشنهادهایشان استفاده کنند.
در این مراسم پیشنهاد نام گذاری روزی به اسم محمدرضا شجریان و ساخت تندیسی از او برای جشنواره های موسیقی و کتاب از طرف برخی هنرمندان عنوان شد.
رویکردی که بیش از آنکه لطفی به هنرمندان صاحب نام باشد، می تواند برای تقویم هر کشور عزت آفرین باشد.
داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار، سه تار و ردیف دان از جمله افرادی بود که در مراسم بدرقه ابدی زنده یاد محمدرضا شجریان، صحبت هایش را با ارائه دو پیشنهاد و طرح یک گله به انتها رساند. او عنوان نمود که «جامعه هنری و مردم باید مصرانه به دنبال این باشند که روز اول مهر به نام «روز شجریان» نام گذاری شود. همین طور باید در شورای عالی خانه موسیقی این مساله را به تصویب برسانیم که بعد از این حتما در بزرگداشت هایی که برای هنرمندان گرفته، آلبوم ها و کتاب هایی که منتخب می شوند، تندیس شجریان هدیه داده شود.»
پیرنیاکان همین طور در انتهای سخنان خود، گله کرد: در کشورهای بزرگ زمانی که خواننده ای به این عظمت از دنیا می رود عزای عمومی اعلام می کنند، چرا برای برای فوت شجریان عزای عمومی اعلام نکردند؟ شجریان متعلق به تمام مردم ایران و دنیاست؛ پس امیدوارم در سالگرد شجریان این اتفاق رخ دهد و آن روز عزای عمومی اعلام گردد.
اما پیشنهاد نامگذاری اول مهرماه به نام محمدرضا شجریان، موضوعی بود که از طرف حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز به آن پرداخته شد. او نیز در قسمتی از صحبت های خود در این مراسم، پیشنهاد کرد تا روز اول مهر که روز تولد استاد شجریان است، به نام او نامگذاری شود.
همین طور فرهاد فخرالدینی، هنرمند پیشکسوت در عرصه آهنگسازی نیز که پیام تسلیتش در این مراسم قرائت شد، پیشنهاد نمود که روز اول مهر به نام شجریان نامگذاری شود و در خانه موسیقی این مساله به تصویب برسد.
در این میان پیشنهاد نامگذاری روز اول مهرماه به نام استاد آواز ایران، یادآور طرح پیشنهادی برای نامگذاری خیابانی در تهران به نام محمدرضا شجریان هم هست. طرحی که سال ۹۸ در شورای شهر تهران عنوان شد، اما پس از کش و قوس های فراوان و طرح حواشی بسیار، در نهایت تا حالا به نتیجه نرسیده است.
منبع:

1399/07/19
20:39:06
5.0 / 5
1379
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , آواز , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳