حجت اشرف زاده عنوان كرد

تجربه تبدیل اشعار حافظ به قطعات موسیقی

تجربه تبدیل اشعار حافظ به قطعات موسیقی

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو حجت اشرف زاده، خواننده از تجربه خواندن اشعار حافظ و تبدیل كردن آنها به قطعات موسیقی و همین طور تفاوت این اشعار با شعرهای امروزی سخن گفت.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، اشرف زاده در گفت و گو با استودیو هشت رادیو نمایش در ادامه مطلب بالا اظهار نمود: اگر شکل استاندارد و کهن غزل را بررسی نماییم، سعدی و حافظ طلایه داران این فرم از غزل های عاشقانه هستند؛ غزل هایی که هر کسی به فراخور حال خودش برداشت درونی، ذاتی و احساسی از آن می کند و این غزل ها از عشق زمینی گرفته تا آسمانی را در برمی گیرد.
او اظهار داشت: ما ایرانی ها از گذشته در همه حالات با حافظ انس داریم، چه بر سر سفره های هفت سین در کنار قرآن و چه در نشست های زمستانی خانواده ها، حافظ وجود داشته و این کلام بر دل مردم ماندگار شده است.
اشرف زاده در ادامه درباره تبدیل اشعار حافظ به موسیقی هم اظهار داشت: موسیقی وقتی سوار بر کلامی به این استواری می شود، طبیعتا یک دریچه جدید از خیال، همراه با صدای یک خواننده و آهنگسازی و نوازندگی به روی شنوندگان باز می شود.
او تصریح کرد: در واقع چفت و بستی که موسیقی و شعر در کنار هم می توانند داشته باشند، دریچه خیال انگیز عاشقانه ای را برای همگان باز می کند که بارها و بارها با اشک و لبخند، حال متفاوتی را در لحظه هایمان تجربه کردیم و در نتیجه پوست و استخوان ما با کلام حافظ عجین شده است.
به قول وی با عنایت به این صحبت ها، داشتن چند اثر در این حوزه برایش سبب افتخار است.
اشرف زاده درباره آثار تولید شده با اشعار حافظ با سبک و سیاقی جدید برای جلب توجه نسل جوان و آشنایی این نسل با اشعار حافظ اظهار داشت: اصولا هنر به ذات دارای چهارچوب بسته و متعصبانه ای نیست، اما باید کار با شناخت صورت گیرد تا به محتوا و جان کلام صدمه ای وارد نشود که خوشبختانه در این حوزه تمام افرادی که در حال کار هستند، این کار را به زیبایی و درست و بجا انجام می دهند.
او افزود: مطمئنم باوجود همه بدبینی هایی که خیلی ها به نسل جدید در مورد فاصله گرفتنشان از شعر خوب یا موسیقی خوب، دارند، برعکس نسل جدید بسیار امیدوار و بسیار خوش بین هستند و نمونه های درخشنده ای در آثار این نسل به چشم می خورد و از این بابت بسیار خوشحالم که این ادبیات و این موسیقی خوب راه خودش را بین نسل جدید پیدا کرده است.
اشرف زاده درباره جایگاه شعر در زندگی هم اظهار داشت که به واسطه شاگردی اش در ابتدا در خدمت استاد پرویز مشکاتیان و استاد لطفی، راه و روش انتخاب شعر به منظور زندگی روزمره و لحظات پیروزی، شکست، اشک ها و لبخندها و همچنین لحظات عاشقانه را آموخته است.
او خاطرنشان کرد: زبان و ادبیات ما به حدی شیرین و قشنگ است که انسان ها برای صحبت با یکدیگر حتی در ضرب المثل ها و همچنین مراودات اجتماعی شان گاهی از تک بیت ها و تک مصرع هایی استفاده می نمایند که خودش مثل یک کتاب، حرف دارد و این دلبرانگی در جامعه ما به نسل جدید و همچنین به نسل های بعد به شکل مدرن خودش انتقال پیدا می کند و در نتیجه طبیعتا برای خودش که از کودکی با شعر آشنا بوده و شاگرد اساتید بزرگی بوده شعر در زندگیش جایگاه ویژه ای دارد.
اشرف زاده همینطور در مورد آثار در دست تولیدش هم افزود که در حال آماده کردن آلبومی است که در مرحله گذراندن مراحل دریافت مجوز وزارت ارشاد است و امیدوار است که با کم شدن اثر بیماری کرونا بر جامعه و سلامتی هموطنان عزیز و دوستداران گرانقدرش، بتواند در فرصتی بسیار نزدیک این آلبوم را منتشر کند.
منبع:

1399/07/22
13:05:43
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , خواننده , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱