محمد علی مرآتی:

جشنواره نواحی با انتشار كرونا زنده ماند

جشنواره نواحی با انتشار كرونا زنده ماند

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از جزئیات محور موضوعی این دوره از جشنواره و تفاوت های آن با دوره های پیشین جشنواره سخن گفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمدعلی مرآتی عضو شورای علمی سیزدهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران، با اشاره به اینکه این جشنواره یکی از رویدادهای مهم موسیقی اقوام در ایران است، اظهار داشت: در کشور ما اقوام متنوعی وجود دارند که این مساله خصوصیتی به نام وحدت و کثرت به وجود آورده است. در واقع این هویت ایران است که توانسته اقوام را به وحدت زبانی برساند. به نظرم تنوع اقوام مسئله‌ی مهمی است وجشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران به این کثرت و تنوع می پردازد.
وی به دوبیتی خوانی بعنوان مبحث اصلی این رویداد موسیقایی در دوره سیزدهم اشاره نمود و توضیح داد: مبحث جالبی است و می تواند پیوندی بین اقوام مختلف به وجود بیاورد. دوبیتی خوانی خصوصیات عجیبی دارد. در متن و کلام موسیقی اقوام از عروض برخوردار هستیم که از قرن هفتم شروع شده است. از قرن هفتم به قبل سیستم ها سیلابیک بوده اند. سیستم سیلابیک بخش عمده و گنجینه‌ی موسیقی اقوام را دربرمی گیرد که به آن موسیقی های ترانه ای یا موسیقی های چهاربخشی می گویند. در این چارچوب جشنواره سال جاری می خواهد دوبیتی ها را باردیگر کشف و مفاهیم جدیدی را در آنها پیدا کند.
مرآتی درباره اتفاقات تازه سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی اظهار داشت: با عنایت به شرایط ویروس کرونا، جشنواره موسیقی نواحی پا پس نکشیده و می خواهد به حیات خود ادامه بدهد. به نظرم این نکته‌ی بسیار مهمی است. یکی دیگر از نکات جالب این جشنواره آنلاین بودنش است. همه‌ی مردم ایران و جهان می توانند اجراها را به صورت آنلاین ببینند. جشنواره در بخش دیگر تصمیم گرفته به مستندسازی بپردازد و از محل زندگی هنرمندان فیلم ضبط کند. همیشه موسیقی خاصی که مربوط به مراسم خاصی بوده را به سالن های رسمی دعوت می کردیم تا اجرا کنند. شاید حس آنها کمی مصنوعی بود ولی با این مستندسازی ها اتفاق بهتری رقم خواهد خورد.
وی با اشاره به اینکه اساسا دنبال چهره هایی خواهند بود که تابحال دیده نشده اند، اظهار داشت: میراثی که نسل به نسل حرکت می کند زمانی می تواند زنده باشد که به نسل جدیدتر انتقال داده شود. نگاه جشنواره موسیقی نواحی جوان گرایی و نخبه گرایی است ولی در فیلم های مستند حتما از پیشکسوتان هم استفاده می نماییم.
سیزدهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی ایران به دبیری احمد صدری با مبحث دوبیتی خوانی آبان ماه سالجاری در کرمان برگزار می گردد.

1399/07/28
19:55:42
5.0 / 5
1322
تگهای خبر: ترانه , جشنواره , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴