در مراسم افتتاح نمایشگاه عكس های اورامانات

صمدیان: پس از ۵۰ سال تلاش می كنم به معنای واقعی ببینم

صمدیان: پس از ۵۰ سال تلاش می كنم به معنای واقعی ببینم

سایت رسمی سیامك یزدانجو: نمایشگاه «اورمان؛ دامان آسمان» شامگاه جمعه (دوم ماه) به صورت مجازی راه اندازی شد. این نمایشگاه همزمان با پروژه ثبت «منطقه اورامانات ایران» در فهرست گنجینه فرهنگی جهان برگزار می گردد و دربرگیرنده 70 عكس منتخب از 35 عكاس است كه تصاویر بدیعی از طبیعت، معماری،  زندگی روزانه مردم و آیین های منحصر به فرد «عروسی پیرشالیار» و «پالنگان» را به نمایش عموم می گذارد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، مراسم افتتاحیه مجازی نمایشگاه تصاویر «اورمان؛ دامان آسمان»، ساعت ۲۲ روز جمعه (دوم آبان ماه) با حضور حجت الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران)، مهدی عبدالمالکی (معاون فرهنگی شهردار کرمانشاه) و سیف الله صمدیان (دبیر جشن تصویرسال و گردآورنده آثار نمایشگاه) انجام شد.

چراغی که خاموش نماند
در ابتدای این مراسم حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در سخنانی بیان کرد: موجب خوشی است که در این روزهای خاکستری و مشکلاتی که برای جهان و ایران رخ داده، مردم را به تماشای این نمایشگاه زیبا دعوت می نماییم. ما این نمایشگاه را برای ثبت اورامانات که برای برخی همچون بهشتی پنهان مانده است، ترتیب دادیم؛ کاری که قبلا برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی انجام شده بود. همیشه برای ثبت این مکان ها بازرسی هایی می آیند که برای آنها بسیار مهمست ببینند که افکار عمومی نسبت به این پدیده ها چه دیدگاهی دارند. برای اورامانات هم این اتفاق رخ داد و اثر بسیار خوبی هم داشت. وقتی این آثار را به بازدید گذاشتیم این نمایشگاه برای ما موضوعیت پیدا کرد. آن قدر تصاویر این نمایشگاه زیبا و شورانگیز است که دوست داریم همه مردم این نمایشگاه را ببینند.
او افزود: هنرمندان ما با زبان زیبا و گویای تصویر، حرف دل مردم و اورامانات را زدند. از همه کسانی که در برگزاری این نمایشگاه ما را یاری کردند، تشکر می کنم؛ از مدیران و مسؤولان شهر کرمانشاه سپاسگزارم و از همکارانم و جوانانی که گالری مجازی کمیسیون را راه اندازی کردند هم تشکر می کنم. خوشحالیم پس از تعطیلی برنامه های فرهنگی کوشیدیم چراغ فرهنگ و هنر در کمیسیون ملی یونسکو- ایران روشن باشد. امروز پنجمین نمایشگاه مجازی را برگزار می کنیم؛ بدین سبب خوشحالیم از این که کرونا مانع نشد تا برنامه های فرهنگی را ادامه بدهیم. از اینکه اهالی فرهنگ کمک می کنند تا این روزگار سخت را آسان تر بگذرانیم، تشکر می کنم و از همین جا از همه دعوت می کنم که این آثار را ببیند و لذت ببرند.
ایوبی بیان کرد: از هنرمندان عکاسی که کمک کردند و در زمان کوتاه آثار خودرا فرستادند، تشکر ویژه دارم. ما می خواستیم این نمایشگاه را پیش از سفر حسام مهدی، ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو به اورامانات برگزار کنیم؛ اما کارها آماده نبود و بدین سان برگزاری نمایشگاه به پس از بازگشتش موکول شد. ایشان وقتی از سفر اورامانات بازگشت و نمایشگاه را دید گفت اگر من پیش از رفتنم به اورامانات این نمایشگاه را می دیدم، می گفتم این عکس ها فتوشاپ هستند ولی حالا که به اورمانات رفتم و بعد این نمایشگاه را دیدم، می گویم که این نمایشگاه تنها انعکاس گوشه ای از اعظمت اورامانات است.

کرمانشاه؛ سرزمین گنج های پنهان فرهنگی و هنری
در ادامه مهدی عبدالمالکی، معاون فرهنگی شهردار کرمانشاه نیز اظهار نمود: اورامانات نگینی از غرب ایران است و اصالتش به تاریخ ایران برمی گردد. ما این افتخار را داریم که امروز معرف این قسمت پرافتخار باشیم. این منطقه شامل ۷ شهرستان است و ۵۰۰ روستا در این پهنه جغرافیایی وجود دارد. بدین سبب یکی از متراکم ترین پهنه ها را ایجاد کرده است و اندیشه ای در ترکیب فیزیکی این روستاها قابل رویت است چون ۵۰ روستا معماری پلکانی دارند بطوریکه پاوه مشهور به شهر هزار ماسوله است ضمن اینکه انسان ها در اینجا ارتباط بصری خوبی می گیرند و هنرمندان به زیبایی این وجوه را نشان داده اند.
او افزود: امیدوارم کرونا هرچه سریعتر رخت بربندد، مبادلات و سفرها برقرار باشد و هموطنان بتوانند از نزدیک این جلوه های طبیعی را ببینند. این اقلیم کم نظیر در هارمونیک ترین شکل ممکن، جنگل ها و رودها را رقم زده است. همین طور بافت فرهنگی و رنگانگ این منطقه، سازگاری بی نظیری از این منطقه را نمایان کرده و زبان شیرین هورامی (اورامی) در این منطقه حفظ شده و شادترین لباس ها بر تن مردم این جاست. اورامان مردمی به زلالی چشمه سارها دارد که روش و منش آنها همه مهمانان را مجذوب خود می کند. تمام این ها دست به دست هم داد تا اورامان به سمت حرکتی جهانی برود.
عبدالمالکی تصریح کرد: نمایشگاه «اورامان؛ دامان آسمان» با هنر زیبای تصویر و عکاسی قسمتی از این ظرفیت های فرهنگی را به درستی به تصویر کشیده است. کرمانشاه سرزمین گنج های پنهان خصوصاً در زمینه فرهنگی و هنری است و امیدوارم قسمتی از آن در چارچوب اورامان به ثبت جهانی برسد؛ این بزرگ ترین هدیه به مردم این سرزمین است. ما همه تلاش خودرا به کار می گیریم تا بتوانیم خدمتی در این راستا کرده باشیم.

عکس قدرت غریبی دارد
در ادامه سیف الله صمدیان، دبیر جشن تصویر سال و گردآورنده آثار نمایشگاه «اورامان؛ دامان آسمان» بیان کرد: ابتدا وظیفه خود می دانم که از ۳۵ عکاس این نمایشگاه تشکر کنم که اگر نبودند و لطف و اعتمادشان به این حرکت نبود، این مهم به سرانجام نمی رسید؛ عکاسانی که دور هم جمع شدند و یک حرکت بزرگ انجام دادند.
وی در ادامه نام این عکاسان را خواند و اظهار نمود: واقعیت این است که با این حرکتی که عکاسان دو استان عزیز یعنی کرمانشاه و کردستان و البته دیگر عکاسان کردند و دور هم جمع شدند، اتفاق بزرگی رخ داد؛ بطوریکه حسام مهدی گفت اگر این نمایشگاه را پیش از ورودم به منطقه می دیدم امکان نداشت باور کنم عکس ها واقعی هستند ولی وقتی این منطقه و بعد زیبایی کار عکاسان را دیدم فهمیدم که عکاسان هنوز خیلی وقت دارند که باز هم به گوشه های ناب این منطقه بپردازند.
صمدیان افزود: من در زمان خردسالی در ارومیه با کردهای ساده زیست و مهربان طرف بودم و خاطره خوبی از آنها دارم. به یاد دارم یک دفعه هم بازدیدی برای لوکیشنی با عباس کیارستمی و بهمن قبادی در اطراف سنندج داشتیم که در یکی از روستاها، لوکیشن واقعی «باد ما را خواهد برد» را پیدا کردیم که این فیلم در جشنواره های جهانی درخشید. آشنایی ام با دکتر ایوبی نیز منتج به شناخت بیشتر این منطقه شد. این اتفاق به شکلی پیش رفت که در کم ترین زمان و با همکاری تک تک عکاسان و مکانی که خانه هنرمندان در اختیار ما گذاشت، چنین نمایشگاهی پدید آمد، البته امیدوارم این نمایشگاه در کرمانشاه و کردستان باردیگر اجرا شود. ما روز گذشته کتاب همین نمایشگاه را آماده کردیم که می دانم کتاب بسیار ماندگاری خواهد شد و امیدوارم چه یونسکو و چه میراث فرهنگی بتوانند این کتاب ها را بین اهالی فرهنگ و تصویر پخش کنند.
این هنرمند عکاس با اعلان اینکه «عکس قدرت غریبی دارد که در کمترین هنری این مساله را می بینم»، اشاره کرد: در سینما که فرزند خلف عکاسی است باید صدها فرم را کنار هم بگذاریم تا حسی را القا نماییم، اما عکس در کم ترین زمان کاری می کند که یک فیلم حتی در دو ساعت هم انجام نمی دهد. بزرگی می گوید «عکسی ماندگار می شود که لحظه قطعی را تجربه کرده باشد». وقتی عملکرد چشم، مغز و قلب عکاس در یک لحظه روی هم انطباق پیدا کند و این کار از روی شعور باشد و عکاس عکاسی کند، آن عکس برای همیشه ماندگار می شود. اگر می بینید عکسی گرفتار ضعف است و پس از مدتی حسش از بین می رود حتما به این علت است که یکی از این سه خاصیت را نداشته است.
او در آخر درباره بُعد آموزش اظهار داشت: بدون ریاکاری از عمق وجودم می گویم آموزشی در کار نیست، من خودم آموزش می بینم. پس از ۵۰ سال وقتی می خواهم با همین موبایلی که در دست دارم عکس بگیرم، انگار روز اول عکاسی من است. من هنوز پس از ۵۰ سال تلاش می کنم که بتوانم به معنای واقعی «ببینم».
منبع:

1399/08/04
17:33:33
5.0 / 5
1071
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , ساز , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو