انتخابات خانه موسیقی و حرف و حدیث هایش!

انتخابات خانه موسیقی و حرف و حدیث هایش!

به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو با گذشت بیشتر از یك ماه از موعد اعلام شده برای برگزاری انتخابات خانه موسیقی و اعلام خبری در خصوص تعویق در برگزاری به دلیل شیوع گسترده كرونا، حالا خبرها از محول شدن برگزاری این انتخابات به سال آینده حكایت دارد. نگاهی كه بار دیگر این پرسش را به میان می آورد كه آیا نمی شد با فراهم آوردن شرایط برگزاری الكترونیكی انتخابات ـ همانند آنچه این روزها برای دیگر نهادهای صنفی شاهد می باشیم ـ انتخابات خانه موسیقی را هم در موعد مقرر برگزار كرد؟


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، انتخابات خانه موسیقی همواره بعنوان یکی از رویدادهای پربحث اهالی موسیقی مطرح و عموما با انتقادهایی هم همراه بوده است. عده ای اعتقاد دارند که هر دوره افرادی مشخص بعنوان کاندیدا در انتخابات شرکت می کنند و از بین همان افراد هم اعضای هیات مدیره برگزیده می شوند. از طرفی برخی دیگر با طرح این پرسش که چرا آن گونه که باید از جانب هنرمندان از یک نهاد مدنی حمایت و استقبال نمی گردد، آزاد بودن شرکت در انتخابات هیات مدیره خانه موسیقی را یادآور می شوند.
سال جاری با گذشت چهار سال از آخرین انتخابات هیات مدیره خانه موسیقی، قرار بر برگزاری انتخابات کانون های این نهاد صنفی در خرداد ماه بود.
به قول روابط عمومی خانه موسیقی ساز و کار برگزاری این انتخابات فراهم شده بود تا آنکه ستاد ملی مبارزه با کرونا هرگونه گردهمایی را ممنوع اعلام نمود. در نتیجه خانه موسیقی هم وادار به تعویق انداختن انتخابات خود شد.
در نهایت در تیر ماه با کاهش محدودیت های کرونایی، خبری منتشر گردید که از برگزاری انتخابات این نهاد در مرداد ماه اطلاع می داد ولی باز هم با اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا، انتخابات خانه موسیقی لغو و به ۱۹ مهر موکول شد.
اما از آنجائیکه شرایط بحران کرونا همچنان در کشور ادامه دارد و این تاریخ (۱۹ مهر) هم درست مصادف شد با روزهایی که جامعه موسیقی در غم از دست دادن استاد آواز ایران ـ محمدرضا شجریان ـ به سوگ نشسته بود، خانه موسیقی بار دیگر خبر لغو انتخابات را هجدهم مهر ماه اعلام و علت را حفظ سلامت اعضاء عنوان نمود.
از آن زمان تابحال خبر جدیدی درباره زمان برگزاری انتخابات خانه موسیقی به صورت رسمی بر روی سایت این نهاد صنفی قرار نگرفته است؛ هرچند حمیدرضا عاطفی ـ معاون اجرایی خانه موسیقی ـ ۱۸ آبان ماه اعلام نمود که امکان دارد انتخابات خانه موسیقی به سال آینده موکول گردد.
اعلام این خبر از جانب یکی از مسئولان اجرایی خانه موسیقی درباره به تعویق افتادن انتخابات، چندی پیش را یادآور می شود؛ زمانی که برخی فعالان حوزه موسیقی برگزاری انتخابات خانه موسیقی به صورت مجاری را راهی گریزناپذیر در شرایط کرونا عنوان کرده بودند و البته پیش تر در خود فصلنامه داخلی این نهاد صنفی هم به آن اشاره شده بود.
البته این پیشنهادها در ادامه با توضیحی از جانب خانه موسیقی همراه شد در خصوص اینکه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نیازمند داشتن دقت در رأی گیری و صیانت از آراست که تابحال این زیرساخت ها فراهم نشده است. ضمن اینکه در اساسنامه خانه موسیقی هیچگونه تمهیداتی برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، غیرحضوری و... پیشبینی نشده است، بنابراین برگزاری انتخابات به این شکل مستلزم تغییرات اساسنامه با تصویب مجمع عمومی خانه موسیقی است.
علل اعلام شده از جانب خانه موسیقی درباره برگزار نشدن الکترونیک انتخابات در حالی از جانب این نهاد صنفی مطرح می شود که در این روزها بیشتر از هر زمان دیگر ثابت شده است که شرایط روز و پیشرفت فضای مجازی ما را دیر یا زود ملزم می کند تا شیوه های جدید را جدی تر بگیریم. ضمن اینکه تجربه های اخیر برگزاری الکترونیک در بعضی نهادهای صنفی، همانند آنچه چند روز قبل در انتخاب نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات شاهد بودیم، ما را به پرسش اولیه این گزارش نزدیک تر می کند که با عنایت به زمانی که مسئولان برگزار کننده انتخابات خانه موسیقی در اختیار داشتند و پیشبینی شرایط کرونا در کشور، آیا حقیقتا نمی شد برگزاری انتخاباتی الکترونیک را برای این نهاد صنفی انتظار داشت؟
خبرنگار ایسنا از مدتها قبل کوشش کرد برای رسیدن به پاسخ این پرسش با حمیدرضا نوربخش ـ مدیر عامل خانه موسیقی ـ گفت وگویی داشته باشد که تا لحظه انتشار این گزارش، به نتیجه نرسیده و پاسخی دریافت نکرده است.
منبع:

1399/08/25
21:04:03
5.0 / 5
1010
تگهای خبر: آواز , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳