قشلاقی :

دست های ماندگار آماده پخش گردید

دست های ماندگار آماده پخش گردید

سایت رسمی سیامک یزدانجو: کارگردان مستند دست های ماندگار درباره روایت متفاوت این مستند درباره هنرمندان شاخص ایرانی، توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، «دست های ماندگار» عنوان مجموعه ۱۲ قسمتی مستندی است که حامد قشلاقی آنرا کارگردانی کرده و در آن به گفتگو هنرمندان مطرح کشورمان پرداخته است.
قشلاقی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره این مستند اظهار داشت: «دست های ماندگار» یک مجموعه مستند ۱۲ قسمتی است که در آن با افرادی چون کیخسرو خروش، سیاوش تیموری، داود آزاد، بیژن کامکار، مه لقا ملاح، کیوان ساکت، امیربانو کریمی فیروزکوهی، لوریس چکناواریان و ایران درودی گفتگو شده است. در این گفتگوها در مورد زندگی شخصی و هنر این هنرمندان گفتگو شده و در انتها هر سه قسمت توسط یک هنرمند مجسمه ساز، از دستان این افراد قالب گیری شده است و روند این کار در مستند به نمایش در می آید. این مجموعه بزودی در پلت فرم آپارات به نمایش درخواهد آمد.
وی درباره چگونگی شکل گیری ایده این مستند اظهار داشت: دوستی از هنرمندان عرصه تجسمی از دستان یکی از هنرمندان مطرح کشورمان قالبی گرفته بود و می خواست آنرا طی مراسمی رونمایی و به وی اهدا کند. این مورد را با من بیان کرد و از همانجا طرح مستند و نام و ایده «دست های ماندگار» در ذهن من جا گرفت.
این مستندساز افزود: به این فکر افتادم به سراغ کسانی برویم که دست هایشان در این مرز و بوم کارهای ماندگاری انجام داده و به شکلی تاریخ شفاهی، شناسنامه ای و کاری این اشخاص جمع آوری نماییم. قرار بر این بود که در حین اینکه مجسمه ساز از دستان آنها قالب می گیرد و این قالب ها را تبدیل به مجسمه می کند، من هم مستند آنرا بسازم اما متاسفانه متوجه شدم یکی از مجسمه سازانی که در دو قسمت ما را همراهی کرده بدون رعایت حق مالکیت مادی و معنوی این پروژه در حال ضبط یک مستند است که لازم است در اینجا ذکر کنم که ایشان فقط می تواند در چارچوب مجموعه مجسمه و با نام دیگر به کار خود ادامه دهد و از ضبط مستند این مجموعه باید صرف نظر کند.

این مستندساز کشورمان افزود: حالا یک فصل کامل در دوازده قسمت ۲۴ دقیقه ای ساخته شده و تمامی قسمت های آن هم به یک شرکت کانادایی به نام میراکل جهت پخش در تلویزیون های خارجی با رعایت ضوابط داخل کشور به مدت سه سال واگذار شده است.
قشلاقی اظهار نمود: کلیه حقوق مادی و معنوی نام و مستند دست های ماندگار در ارتباط با شخص من است و این مجموعه مستند با نام «دست های ماندگار» در خانه سینما به شماره ۲۲۶۷۲۳ به ثبت رسیده و مطابق قانون حق هرگونه استفاده از نام و محتوی مجموعه مستند دست های ماندگار بدون اجازه کتبی از شخص من پیگرد قانونی در داخل و خارج از کشور را دارد. هر تصویری در هر قالبی چه کوتاه و چه بلند که نشان دهد از دستان شخصی در تصویر مجسمه ای ایجاد می شود هم در ارتباط با همین مالکیت خواهد بود.


منبع:

1399/09/25
12:09:18
5.0 / 5
951
تگهای خبر: ساز , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴