توسط حبیب الله صادقی؛

در رثای سیمرغ تجلی كلید خورد

در رثای سیمرغ تجلی كلید خورد

کارگاه خلق اثر هنری در رثای سیمرغ تجلی به مناسبت سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی و به همت موزه هنرهای معاصر فلسطین فرهنگستان هنر، در نگارخانه خیال موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح شد.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، آئین گشایش کارگاه نقاشی «در رثای سیمرغ تجلی»، به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی توسط هنرمند عرصه مقاومت، حبیب الله صادقی روز سه شنبه، ۱۶ دیماه برگزار گردید.
در این مراسم علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر درباره چگونگی خلق این اثر هنری پرارزش در تکریم مقام شامخ سردارِ شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و بیان نمود: باید به آقای صادقی دستمریزاد و خدا قوت بگوییم که چنین اثر هنری بزرگ و ارزشمندی را به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی عزیز خلق کرده است. استاد صادقی با انتخاب عنوان «در رثای سیمرغ تجلی» برای این اثر به درستی به جایگاه نمادین و اسطوره ای سردار سلیمانی در میان ملت ما و در گفتمان انقلاب و پایداری اشاره کرده اند سردار سلیمانی همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند هم قهرمان ملت ما بود و هم قهرمان امت اسلامی.
وی به نمادها و نشانه های این مجموعه تابلوهای نقاشی استاد صادقی اشاره نمود و اظهار داشت: هنر مؤثرترین رسانه برای اشاعه و ترویج آرمان ها و اندیشه های سردار سلیمانی است. در بخشی از این تابلوها خوی و سرشت استکباری و تروریستی دولت آمریکا و اعوان و انصارش در منطقه همچون داعش و منافقین به خوبی ترسیم شده است. در بخش دیگری از این اثر با استفاده از نمادها و نشانه های ایرانی و اسلامی، رشادت ها و جان فشانی های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس و از خود گذشتگی مدافعان حرم در جبهه مقاومت به تصویر درآمده است. باید تشکر نماییم از هنرمندانی که در این زمان با خلق آثار هنری، ابعاد مختلف شخصیت سردار سلیمانی و همرزم عزیزش ابومهدی مهندس را ترسیم کرده اند.

در ادامه این مراسم حبیب الله صادقی عضو پیوسته فرهنگستان هنر، درباره فرایند خلق این اثر هنری ۱۰ متری و روایت کلی این تابلوی عظیم هم به لحاظ ابعاد و هم به لحاظ محتوا، اظهار داشت: این تابلو در ابتدا، با یک ارجاع تاریخی به دو نقاش بزرگ دنیا و رویکرد اساطیری شأن به انسان است، بدین صورت که تصویر، با دیوی که انسان را می بلعد شروع می شود. بعد به مصائب سیاه پوستان و سرخ پوستان آمریکا اشاره می شود. سپس حمله صدام به ایران و وقوع جنگ تحمیلی به تصویر در آمده اند. در روایت درهم تنیده ای پهلوانان و قهرمانان ملی و آئینی، چون آرش و رستم، دوشادوش هم به حفظ و حراست از میهن عزیزمان برخاسته اند.
وی به اندیشه ضدِ ضحاک و باقی نمادها در این تابلو اشاره و بیان نمود: اندیشه ضدِ ضحاک ادامه این نقاشی خواهد بود که به وسیله آن، سقوط ضحاک را نشان می دهم و آنرا وصل می کنم به تابلوی معراج و اندیشه دینی. تابلو از دل فردوسی و مولوی خواهد گذشت و به معراج محمد مصطفی (ص) می رسد. لشکر دشمن، عنصر بعدی است و در ادامه و در جوابش، اعزام بچه ها از جای جای ایران بزرگ، که جلوی حمله دشمن ایستاده اند را نشان خواهم داد.
عضو پیوسته فرهنگستان هنر افزود: غواص ها، بچه های موتورسوار در جبهه و بعد از آن نقاشی با تصویر اسرای ایرانی در عراق ادامه پیدا می کند. منافقین، طالبان و ۱۱ سپتامبر را با تاکید بر تصویر یک مردِ تک چشم که یک چشم آن طالبان و چشم دیگرش آمریکاست ترسیم می کنم. تابلوی «در رثای سیمرغ تجلی»، با سقوط داعش، منافقین و نبرد بین نیروهای ایرانی و اشرار، ادامه پیدا می کند تا به مبحث سردار سلیمانی می رسد. در اینجا سیمرغ را نمایش می دهم و تصویر محبتِ سردار سلیمانی به بچه های شهید، بقعه های متبرکه در سوریه و کربلا ادامه کار خواهد بود. در انتهای کار می رسم به نمازگزاران و پهپادهای آمریکایی که می آیند و آنها را هدف می گیرند.

صادق درباره گزینش عنوان «در رثای سیمرغ تجلی» برای کارگاه مذکور اظهار داشت: با عنایت به جایگاه و نقش ویژه و کم نظیر سردار شهید سلیمانی در گفتمان مقاومت و پایداری، یکی از آن واژگانی که می تواند به صورت نمادین، مبین بخشی از ساحت وجودی آن شهید عزیز باشد، «سیمرغ» است.
در این مراسم مدیران فرهنگستان هنر، برخی از اعضای پیوسته و تعدادی از هنرمندان و شاگردان استاد صادقی حضور داشتند.


منبع:

1399/10/20
19:36:40
0.0 / 5
803
تگهای خبر: نمایش , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵