زباله های اورست اثر هنری می شوند

زباله های اورست اثر هنری می شوند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو مقرر است زباله های کوه اورست در جهت یک پروژه به آثار هنری تبدیل و به معرض نمایش گذاشته شوند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، بطری های اکسیژن، چادرهای پاره شده، طناب و قوطی های فلزی همچون زباله هایی هستند که توسط کوهنوردان در «اورست» بلندترین قله جهان رها می شوند.
سال ۲۰۱۹ دولت نپال اعلام کرد، ۲۴۲۰۰ پوند زباله که شامل بطری های پلاستیکی، قوطی های فلزی، باری، ابزار آلات و.. و می شد طی یک عملیات پاکسازی ۴۵ روزه از کوه پایین آورده شدند.
سوزاندن زباله ها هم فقط به افزایش آلودگی منجر می شود. در بهار ۲۰۱۹ محققان آب و برف این کوه را مورد بررسی قرار دارند و دریافتند نمونه برف هایی که از ۱۱ نقطه مختلف این کوه گرفته شده است شامل میکروپلاستیک ها هستند و سه مورد از هشت نمونه آب هم آلوده هستند.
حالا موزه هیمالیا می خواهد پروژه ای آغاز کند تا بتواند با کمک آن چاره ای برای این معضل پیدا کند.
«تامی گوستافسون»، مسوول این پروژه و از بنیانگذاران «مرکز ساگارماتا» که یک مرکز اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان و مرکز بازیافت زباله است، می گوید هنرمندان خارجی و نپالی در پروژه خلق آثار هنری از زباله ها شرکت خواهند داشت.
بدین سان با جمع آوری زباله های کوه اورست و تبدیل آنها به آثار هنری این آثار در یک گالری به معرض نمایش گذاشته می شوند تا لزوم نجات دادن بلندترین کوه جهان از تبدیل شدن به محلی برای انباشته شدن زباله ها را مورد توجه قرار دهند.
به قول «گوستافسون» این آثار هنری علاوه بر اینکه جنبه آگاهی رسانی دارند بعنوان سوغاتی فروخته می شوند و سود حاصل از آن هم برای محافظت از این منطقه استفاده خواهد شد.1399/11/05
00:59:02
0.0 / 5
762
تگهای خبر: ساز , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو