تشكیل خانه های خلاق حوزه گردشگری و صنایع دستی كلید خورد

تشكیل خانه های خلاق حوزه گردشگری و صنایع دستی كلید خورد

سایت رسمی سیامک یزدانجو: با امضاء تفاهم نامه ای میان دو ستاد توسعه فناوری معاونت علمی، تشکیل خانه های خلاق حوزه گردشگری، صنایع دستی و فرهنگی کلید خورد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، بمنظور تحقق سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری و پشتیبانی از نوآوری در کسب و کارهای دیجیتال، خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی این تفاهم نامه میان ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و صنایع نرم و خلاق این معاونت به امضا رسید.
راه اندازی خانه های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی و فرهنگی، برنامه ریزی طولانی مدت راهبردی، میان مدت و کوتاه مدت برای ارتقا توانمندی های تولید، صادرات و توسعه بازار داخلی محصولات و خدمات در کسب و کارهای دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی با رویکرد ارتقا سطح کیفی و کمی، هدف مندی حمایت های دولت از تجاری سازی محصولات و خدمات کسب و کارهای دیجیتال با رویکرد فراهم سازی بستر رقابت پذیری و پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال خلاق از اهداف انعقاد این تفاهم نامه است.
در این تفاهم نامه طرفین متعهد شدند که نسبت به حمایت فنی و قانونی از تاسیس و راه اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری خانه های خلاق، کسب و کارهای دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی، ارائه مجوز مرکز شتابدهی و خانه های خلاق، کمک به انتقال تحربه و تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای فعالیت مرکز با همکاری مجموعه های ذی ربط و معرفی استارت آپ های فعال حوزه گردشگری اقدام نمایند.
در این مراسم مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به نقش شرکت های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال در توسعه صنایع خلاق و فرهنگی اظهار داشت: تحولاتی که طی چند سال اخیر در حوزه اقتصاد دانش بنیان رخ داد، زمینه ساز پیشرفت های فناورانه قابل توجهی در این عرصه شد و الان زمان آن فرا رسیده است تا با نگاهی تازه به زیست بوم نوآوری، زمینه برای ایفای نقش گسترده ایده های نو و فراگیر در اقتصاد به کمک شرکت های اقتصاد دیجیتال و صنایع خلاق فراهم گردد.
وی با اشاره به ضرورت ریل گذاری و برنامه ریزی صحیح برای شکوفایی ظرفیت های نوآورانه و خلاق بومی اظهار داشت: ظرفیت های نهفته بسیاری در این عرصه وجود دارد که نمایان شدن آن و تبدیل به اشتغال یا ارزش افزوده نیازمند حمایت و برنامه ریزی صحیح است. با توسعه نوآوری های اجتماعی و فراگیر، تلاش می نماییم تا ظرفیت های اقتصاد خلاق خصوصاً در حوزه فرهنگی و گردشگری به جایگاه ارزش آفرین و اشتغال زایی خود برسد.
محمدی با اشاره به اینکه حالا زمان توسعه طیف اجتماعی و همه گیر نوآوری ها در کنار طیف فناورانه و دانشی نوآوری است، افزود: نگاه به نوآوری مبتنی بر فناوری پیشرفته و متکی به دانش آموختگان دانشگاهی و نخبگان، سبب شده است که تاثیر بخش زیادی از جامعه در نوآوری مغفول بماند، اما الان زمان آن رسیده است تا هر فردی در هر سطحی از جامعه، در رشد و در توسعه همگانی و اقتصاد مردم محور نقشی درخور توجه ایفا کند.
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به همکاریهای این ستاد توسعه اقتصاد و ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان، در امتداد رونق کسب و کارهای دیجیتال و خلاق فرهنگی اضافه کرد: تلاش می نماییم تا ظرفیت های خلاق و نوآورانه موجود در حوزه فرهنگی و گردشگری را توسعه دهیم و از تمامی توانمندی های بومی که می تواند به توسعه این اقتصاد کمک نماید، استفاده نمائیم. اقتصاد دیجیتال ظرفیتی به وجود می آورد تا با بهره گیری از بسترهای ایده های خلاق و فرهنگی بتواند در جامعه دیده شود؛ با کلید خوردن خط حمایتی جدید از صنایع خلاق این روند با شتابی بیش از پیش ادامه خواهد یافت.
منبع:

1399/11/27
21:13:31
0.0 / 5
1000
تگهای خبر: ساز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو