از سال ۱۴۰۰؛

نصب هرگونه مجسمه یادمان در اماكن عمومی منوط به دریافت به مجوز می شود

نصب هرگونه مجسمه یادمان در اماكن عمومی منوط به دریافت به مجوز می شود

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو دستورالعمل صدور مجور ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان های شهری، که در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ به همه دستگاه ها و استان ها ابلاغ گردیده، لازم الاجراست.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با بیان اینکه از سال آینده برای نصب هرگونه مجسمه یادمان در اماکن عمومی احتیاج به دریافت مجوز وجود دارد، اظهار داشت: این دستورالعمل در اجرای آیین نامه های قبلی و مصوبه چهارم شهریور ۱۳۹۷ شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده است و بر مبنای آن، مجسمه ها و یادمان هایی برای ساخت مجوز می گیرند که بناست در یکی از اماکن عمومی کشور نصب شوند.
وی درباره پیشینه این مصوبه توضیح داد: تابحال ۳ مصوبه در این حوزه وجود داشته که یکی مصوبه سال ۱۳۳۸ است و دومی شورایعالی انقلاب فرهنگی به تاریخ چهارم خرداد ۱۳۷۸ و سومین مصوبه هم در ارتباط با شورای فرهنگ عمومی به تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۷۹. که تمامی این مصوبات به دلایلی امکان اجرایی شدن نداشتند. یکی از این علل و موانع، تمرکز تصمیم گیری در تهران و حضور مقامات عالی وزارت خانه های مرتبط، و عدم تفویض اختیار برای تصمیم گیری در شهرها و استان ها بوده است که این اختیار در مصوبات قبلی پیشبینی نشده بود و یا ارگان های در رابطه با موضوع، شعب متناظر را در استان نداشتند.
مظفری اظهار داشت: در دستورالعمل جدید اعضای شورای نظارت عبارتند از: معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان رئیس شورا، مدیرکل هنرهای تجسمی، نماینده وزارت کشور، نماینده وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور، نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نماینده فرهنگستان هنر، یک نفر از استادان هنرهای تجسمی با معرفی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شهردار شهر مربوط، دو نفر از صاحبنظران عرصه فرهنگ و هنر به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد و تصویب شورای فرهنگ عمومی، نماینده بنیاد شهید و نماینده وزارت راه و شهرسازی؛ که احکام ایشان با امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مدت ۲ سال اجرایی می شود. که در این حوزه در استان ها از حضور صاحب نظران و استادان هنرهای تجسمی استفاده خواهد شد. در این حوزه به شورای نظارت استان ها تاکید شده تا از ظرفیت هنری انجمن های هنری و استادان هنرهای تجسمی استان که آشنایی کامل با مبانی هنری دارند، استفاده گردد.
وی اضافه کرد: وظایف شورای نظارت، سیاستگذاری های کلان، تأیید صلاحیت اعضای شورای استان ها، دریافت گزارش از فعالیتهای استانی و رسیدگی به اعتراضات است.
مدیرکل هنرهای تجسمی در زمینه اعتراض به آرا در استان ها اظهار داشت: شورای نظارت استان ها که با حکم مدیرکل هنرهای تجسمی انتخاب می شوند. در صورت رد تقاضای صدور مجوز در استان، این امکان برای متقاضیان وجود دارد که ظرف یک ماه اعتراض خویش را در ادارات کل به ثبت برسانند و مرجع رسیدگی به شکایات شورای نظارت مرکزی است. شکایت تقاضاهایی بررسی می شود که به اتفاق آرای شورای استان مردود شناخته نشده باشند.
وی بیان نمود: تفویض اختیار به استان های واجد شرایط برای تصمیم گیری سریع و مبتنی بر موقعیت های فرهنگی و بومی هر استان است و آرزو می کنم که با اجرایی شدن این دستورالعمل دیگر شاهد ساخت و نصب آثار غیر حرفه ای و غیر هنری که گاهی باعث وهن شخصیت ها و مفاخر ملی و فرهنگی کشور عزیزمان است نباشیم.


منبع:

1399/12/25
13:30:26
0.0 / 5
824
تگهای خبر: ساز , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو