سوالی های فرهنگی از آنها كه می خواهند رییس جمهور شوند

نامزدها چه وعده ای ندهند؟

نامزدها چه وعده ای ندهند؟

یک منتقد فرهنگی با اعتقاد بر این که اغلب کاندیداهای ریاست جمهوری وعده های کلی درباره موضوعات فرهنگی و هنری می دهند، می گوید که «همه ما خوب می دانیم فرهنگ مهمست و چه و چه. آنچه لازم می نماید این است که کاندیداها در زمینه فرهنگ و هنر پاسخ مشخص به چند سوال مشخص بدهند.»


سید محمد طباطبائی حسینی ـ نویسنده و منتقد حوزه فرهنگ ـ با انتشار یادداشتی، به طرح پرسش هایی پرداخته است که انتظار می رود نامزدهای ریاست جمهوری به آنها پاسخ دهند.
متن کامل این یادداشت که در اختیار ایسنا قرار گرفته، به شرح زیر است:
«اینکه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری حرفی درباره فرهنگ و هنر نمی زنند اصلا عجیب نیست، این که از آنها انتظار است در این زمینه حرفی بزنند عجیب است. این که حرفی نمی زنند دلیل مشخص دارد، طرح و برنامه مشخص و مدونی برای حوزه فرهنگ ندارند و اینکه برنامه ای ندارند هم بی خود نیست؛ دغدغه ای ندارند. نگارنده بر این باور است نامزدهای انتخابات چنانچه حرفی هم در زمینه فرهنگ و هنر بزنند فقط جمله هایی است که مشاورانشان به آنها دیکته کرده و آنها حفظ نموده اند. با این همه از آنجایی که گویا ما همچنان امیدوار به دغدغه مندی مسئولان برای حوزه فرهنگ هستیم، بد نیست برای آنها مشخص شود وقتی می خواهند با اهالی فرهنگ و هنر و فعالان این حوزه در رشته ها و بخش های گوناگون و مختلف گفت و گو کنند و به آنها وعده بدهند، باید درباره چه و چگونه سخن بگویند و وعده بدهند.
صحبت از فرهنگ و هنر در تمام دوره های انتخابات بطور کلی و بدون پرداختن به جزییات بوده است؛ جزئیاتی که شاید مهم تر و کاربردی تر از کلیات باشد. این که کاندیداها بگویند فرهنگ و همه زیر مجموعه های آن مهم می باشد، سینمای ملی باید تقویت شود، فعالان نشر باید حمایت شوند، هنرمندان تئاتر باید مورد توجه قرار بگیرند، موسیقی ایرانی و نواحی نیاز به توجه ویژه دارد ـ بااینکه حتی محض خالی نبودن عریضه هم که شده درباره تئاتر و موسیقی حرفی نمی زنند ـ و... نه فقط اصلا اهمیت ندارد که به مصداق آن جمله معروف که «از کرامات شیخ ما این است، شیره را خورد و گفت شیرین است» حتی سبب مزاح هم می شود. همه ما خوب می دانیم فرهنگ مهمست و چه و چه. آنچه لازم می نماید این است که کاندیداها در زمینه فرهنگ و هنر پاسخ مشخص به چند سوال مشخص بدهند؛ پاسخ شفاف و جزئی نه در لفافه و کلی.
یکی از با اهمیت ترین سوالاتی که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید پاسخ دهند، موضوع پیوستن به معاهده برن است؛ نظرشان در این زمینه چیست و چه برنامه ای در این عرصه دارند؟ این که این مساله باید بصورت قانون در مجلس تصویب و در شورای نگهبان تائید شود بر کسی پوشیده نیست، اما این که رییس جمهور و دولت او چه نظری در این عرصه دارند و چه تلاشی در این مساله می کنند و چه وعده مشخصی را دراین زمینه می توانند ارائه نمایند بسیار مهم می باشد. به طور قطع پیوستن به کنوانسیون برن و رعایت حق مالکیت (کپی رایت) برای کشور ما محدودیت ها و ظرفیت هایی را به همراه خواهد داشت، بر این اساس دیدگاه و مسیری که دولت در این مساله در نظر داشته و طی خواهدنمود اهمیت زیادی دارد.
موضوع دیگر دیپلماسی فرهنگی است؛ چه ایرادی دارد کاندیداها بگویند برنامه شان برای مراودات فرهنگی و هنری با دیگر کشورها چیست؟ آیا مقرر است مثل همه سال ها به چند سازمان مشخص و غیرمشخص بودجه هایی را بدهند که آنها هم بین چند چهره مشخص تقسیم کنند و چند برنامه در چند کشور اجرا شود و بعد اسمش را بگذارند دیپلماسی فرهنگی؟ نقش آفرینی موسسات فرهنگی و هنری فعال در کشور، گروه های هنری در رشته های مختلف و فعالان بخش خصوصی فرهنگ در دپلماسی فرهنگی چگونه تعریف خواهد شد؟ حضور در رویدادهای مهم فرهنگی و هنری جهان چگونه خواهد بود؟ آیا مقرر است مثل همه این سال ها بخش دولتی بعنوان نماینده کشور حاضر شود و بخش خصوصی فقط بعنوان زینت المجلس، دولت را همراهی کند یا مقرر است نقش آفرینی مشخص و کاربردی تری داشته باشد؟ برنامه ای اگر برای این مساله دارند، چیست؟
موضوع دیگر بودجه فرهنگ و هنر است. خوب است کاندیداها مشخص کنند در صورت انتخاب شدن چه درصدی از بودجه را به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص می دهند و تقسیم بندی بودجه در زمینه فرهنگ و هنر چطور خواهد بود؟ سهم هر کدام از حوزه های زیرمجموعه فرهنگ چطور و برمبنای چه فرمولی تعیین می شود؟
اقتصاد فرهنگ موضوع اساسی و مهمی است اما تاکید بر این اهمیت، مصداق همان حرف کلی زدن است. خوب است کاندیداها بگویند طرح و برنامه کاربردی و مشخصی که برای تقویت اقتصاد فرهنگ در زمینه های مختلف دارند چیست؟ بطور قطع نمی توان برای اقتصاد نشر همان نسخه ای را پیچید که باید برای اقتصاد سینما یا موسیقی یا تئاتر یا تجسمی یا هنرهای سنتی نوشت. هر کدام از این ها، ساز و کار خودرا می طلبد، پس خوب است بدانیم طرح و برنامه شان ـ اگر داشته باشند ـ برای تقویت اقتصاد هر کدام از این حوزه ها چیست.
مدیریت فضای مجازی و نقش آفرینی در این عرصه موضوع مهم دیگری است که سوال مشخص دارد و پاسخ مشخص می طلبد؛ نظرشان درباره رفع فیلتر بعضی شبکه های اجتماعی چیست؟ همه می دانیم که در تصیم گیری درباره فضای مجازی دولت اختیار کامل ندارد اما این حق فعالان حوزه فضای مجازی است که نظر فردی که مقرر است رئییس جمهور شود را دراین زمینه بدانند.
و اما موضوع دیگر این که نوع رابطه دولت با صنوف فرهنگ و هنر چگونه است؟ بطور مثال کاندیداها بگویند اگر رییس جمهور شوند آیا به نهادها و ارگان های فرهنگی زیرمجموعه دولت دستور می دهند که برگزاری تمامی جشنواره ها و رویدادهای ملی و سراسری مهم در همه حوزه های فرهنگ و هنر به صنوف تخصصی واگذار شود؟ آیا حاضرند جشنواره و رویدادهای حوزهای قرآن، کتاب، تئاتر، موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی را به صنوف مرتبط واگذار کنند؟ اگر موافق نیستند که خب دلیلهای عدم موافقت خودرا بیان کنند و اگر موافق هستند راه و مسیری که برای این واگذاری تعیین کرده اند چیست؟ همه خوب می دانیم صنوف فرهنگ و هنر آن طور که باید قوی و استوار نیستند و باید حمایت شوند اما به اندازه ای ریشه دار، معتمد و مطمئن هستند که بتوان به آنها بیش از این ها اطمینان کرد.
عدالت فرهنگی موضوعی است که حالا فقط یک شعار است و بس. از هر کدام از کاندیداها هم سوال شود بی گمان می گویند ضرورت توسعه فرهنگ، عدالت است اما اگر از آنها سوال شود برای این مساله چه برنامه مشخصی دارید سکوت می کنند یا به بیراهه می روند. با طرح چند سوال مسیر پاسخ گویی آنها را در این زمینه مسطح می کنیم؛ هنرمندان فعال در شهرستان ها از کمبود امکانات فرهنگی بسیار رنج می برند، تامین و تجهیز امکانات فرهنگی در شهرستان های کوچک نیازمند بودجه مجزاست؛ چه درصدی از بودجه را برای این امر اختصاص می دهید و برنامه اجرائی و زمان بندی تان برای این برنامه چیست؟ تعداد زیادی از هنرمندان جوان در سراسر کشور پشت در مانده اند چونکه امکانات و بودجه ها بیشتر صرف تولیدات تعداد کمی از هنرمندان می شود، برنامه تان در این زمینه چیست؟ (لطفا از پاسخ های نظری خودداری شود)، رویکردتان در توزیع پشتیبانی از هنرمندان باتوجه به تنوع فکر و اندیشه در بین اهالی هنر چگونه است؟ آیا هنرمندان منتقد و مستقل بدون خدشه وارد شدن به رویکرد انتقادی و استقلال شان مورد حمایت خواهند بود؟ (لطفا از پاسخ بله و خیر خودداری شده و برنامه اجرائی ارائه شود)، برای رعایت عدالت در تقسیم بودجه حوزه فرهنگ و هنر میان رشته های مختلف چه برنامه ای دارید؟

موضوع دیگری که با اهمیت می نماید نگاه دولت در عرصه مدیریت حوزه فرهنگ است. باتوجه به تعدد نهادهای مسئول در زمینه فرهنگ، چه کسی و کدام نهاد بطور مشخص پاسخگوی مسائل و مشکلات این حوزه است؟ به عبارت دیگر موازی کاری و تداخل های موجود در عرصه مدیریت فرهنگی چگونه مدیریت خواهد شد؟
و یک درخواست؛ لطفا درباره ممیزی و نظارت بر حوزه فرهنگ و هنر هیچ وعده ای ندهید چون نمی توانید به آن عمل کنید، فقط قول بدهید اگر در راه نظارت خسارتی به فعالان حوزه فرهنگ و هنر وارد شد دولت شما موظف خواهد بود جبران کند، همین.»
1400/03/17
12:37:42
5.0 / 5
726
تگهای خبر: جشنواره , ساز , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو