پیشنهادهای فرهنگستان هنر برای نامزدهای ریاست جمهوری

پیشنهادهای فرهنگستان هنر برای نامزدهای ریاست جمهوری

سایت رسمی سیامک یزدانجو: پیشنهادهایی از طرف فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران بعنوان نهاد اندیشه و سیاست پرداز در عرصه هنر به نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری منتشر گردید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی فرهنگستان هنر، مشروح پیشنهادهای فرهنگستان هنر برای نامزدهای ریاست جمهوری منتشر گردید.
این پیشنهادات به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
پیشنهادهای فرهنگستان هنر برای نامزدهای ریاست جمهوری
انتخابات ریاست جمهوری یکی از مؤثرترین و مهم ترین انتخابات جمهوری اسلامی ایران است که همیشه در ادوار گذشته با مشارکت و استقبال کم نظیر مردمی برگزار شده است. نظر به اهمیت این رویداد سرنوشت ساز، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی بعنوان نهاد اندیشه سیاست پرداز در عرصه هنر، پیشنهادهایی به نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، به شرح زیر ارائه می نماید:
۱- جایگاه هنر در ترویج فرهنگ و نیز اقتصاد به هیچ وجه با گذشته قابل مقایسه نیست برای اینکه در تمامی جهان به قوه ای نوین در عرصه حکمرانی تبدیل گشته است؛ چنانچه بدون توجه به آن، برنامه برای مدیریت کشور کامل نخواهد بود. پس ضرورت دارد با مشورت استادان و هنرمندان صاحب نظر، برای حوزه هنر به منزله یکی از محورهای اصلی سیاست های دولت آینده، برنامه هایی جدی و کارآمد تدوین و ارائه شود.
۲- رشد متوازن کمی و کیفی هنر متناسب با تحولات معاصر جامعه ایرانی، نظیر تغییر نسلی و پیدایش گروه های جدید اجتماعی و اقشار وسیع جوانان، گسترش آموزش عالی، فراگیر شدن بیش از پیش فناوری ها و رسانه های نوین ارتباطی و واقع شدن در راه تبادلات جهانی، از فاکتورهای مهم در توسعه فرهنگی و اجتماعی است. پس ضرورت دارد در تحقق این هدف، با تمرکز بر هویت فرهنگی و بنیان های معنوی و حکمی هنر و شناخت درست ظرفیت ها و فرصت های موجود، طرح ها و برنامه های مدون و شفاف ارائه نمایند.
۳- هنر یکی از مزیت های کشور ما بشمار می رود و بیش از بسیاری دیگر از کشورها، سبب تعالی فرهنگی و اشتغالزایی است، برای اینکه کماکان هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور فعال بوده و چند میلیون نفر را در این عرصه وارد چرخه اشتغال کرده است. بی شک این بخش از هنر، به توجه جدی و فوری و در نتیجه برنامه ای مدون، کارآمد، به روز و ویژه نیاز دارد.
۴- لازم است در برنامه های اقتصادی، حتما جایگاه مناسبی را برای اقتصاد هنر قائل شوند. امروزه یک گروه هنری، در سینما، نمایش، تجسمی، موسیقی و سایر حوزه های هنری و یا یک رشته هنری، مانند سنگ های قیمتی، بیش از صادرات نفت خیلی از کشورهای صادرکننده، چرخش مالی و سودآوری به همراه دارند.
۵- در زمینه صنعت نیز، صنایع خلاق که از هنرهایی مانند صنایع دستی، سینما، نمایش، طراحی، ادبیات، موسیقی و انیمیشن شکل گرفته، جایگاه ویژه ای را می طلبد. امروز در جهان بطور گسترده، سرمایه ها از حوزه های دیگر به این صنایع مهاجرت می کنند و کشور ما با وجود استعدادهای فراوان، از آن چندان بهره نبرده است.
۶- یکی از فاکتورهای مهم هنرمندان برای ارزیابی نامزدهای ریاست جمهوری، گروه مدیریت فرهنگی و هنری پیشنهادی آنهاست. پس ضرورت دارد مدیران ارشد این حوزه، به ویژه وزیران پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را در طول رقابت های انتخاباتی معرفی نمایند. تجربه نشان داده است که بهتر است این مدیران، نه خام باشند و نه خسته، برای اینکه به پختگی و پشتکار کار برآید. بدین سبب شایسته است با تأمل کافی، انسان های متعهد، مدیر، آگاه به بطن و متن مسائل هنر و فرهنگ کشور انتخاب شوند.
۷- امروزه هنر بعنوان عاملی تعیین کننده و غیرقابل اجتناب در روابط میان فرهنگی، نقشی مهم ایفا می کند. داشتن گروه هنری گسترده و قوی می تواند نه فقط در دیپلماسی هنر تأثیرگذار باشد، بلکه در نشر و ترویج زیبایی شناسی بومی نیز فرصتی کم نظیر پدید آورد. شایان ذکر است هنر ایرانی همیشه ارزآور بوده و قابلیت های جهانی زیادی دارد که در صورت بهره گیری مناسب، می تواند درآمدهای ارزی کشور را ارتقا جدی ببخشد.
۸- هنرهای ایرانی اسلامی، یکی از اصیل ترین و ناب ترین هنرهای تاریخ است و می توان در تبلیغات با بهره مندی از این هنرهای فاخر ایرانی اسلامی، خصوصاً هنرهای تجسمی و موسیقی، بر جذابیت و تأثیرگذاری آن افزود. بدیهی است در این راه باید از تکرار عناصر زیبایی شناسی غیربومی و تقلیدی و همین طور داشتن نگاهی ابزاری به هنر و هنرمندان پرهیز کرد.
۹- لازم است نامزدهای محترم در زمینه هنر، مشاور یا گروه مشاوران خبره، دلسوز و متعهد را به کار گیرند؛ کسانی که خود هنرمند یا هنرشناس بوده و خصوصاً در تجربه مدیریت خوب هنری اشتهار داشته، ظرایف هنری در ابعاد کلان آنرا بشناسند. چگونگی حضور هنرها و هنرمندان در رقابت های انتخاباتی، شاخصی برای ارزیابی برداشت داوطلبان از هنر تلقی می گردد.
امید است با انتخاباتی پرشور، با حفظ زیبایی شناسی ایرانی و اخلاق اسلامی، بتوان فصل نوینی از رشد و توسعه کشور، به ویژه در زمینه هنر و فرهنگ را شاهد باشیم.»


منبع:

1400/03/22
14:05:24
5.0 / 5
513
تگهای خبر: آموزش , ساز , موسیقی , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو