پایانی بر جنجال نقاشی کاندینسکی

پایانی بر جنجال نقاشی کاندینسکی

سایت رسمی سیامک یزدانجو: مقامات شهر آمستردام اعلام نمودند تابلو نقاشی از «واسیلی کاندینسکی» را به وارثان صاحب یهودی این اثر بازمی گردانند.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، مقام های شهر آمستردام در هلند با اتخاذ تصمیمی که به یک کشمکش طولانی مدت اختتام می دهد، تابلو نقاشی از «واسیلی کاندینسکی» نقاش نامدار روس را به وارثان مالک یهودی این اثر بازمی گردانند. این تابلو نقاشی از سال ۱۹۴۰ در مجموعه موزه اشتدلیک آمستردام نگهداری می شد.
این تابلو نقاشی که «نقاشی با خانه ها» نام دارد و در سال ۱۹۰۹ خلق شده است از موزه این شهر به خانواده «ایرما کلین» و «رابرت لوئینستین» منتقل خواهد شد. این زوج این نقاشی را قبل از آنکه سربازان نازی هلند را در جریان جنگ جهانی دوم اشغال کنند به مالکیت داشتند. این نقاشی پنج ماه بعد از هجوم نازی ها در یک حراجی به قیمتی کمتر از ارزش واقعی به فروش رسید.
سال قبل بود که دادگاهی در آمستردام حکم سال ۲۰۱۸ که برای این باقی ماندن این نقاشی در موزه اشتدلیک را تایید نمود. این نقاشی توسط موزه در سال ۱۹۴۰ در یک حراجی عمومی به قیمتی که حالا معادل ۱۶۰۰ دلار است خریداری شده بود؛ این درحالی است که ارزش واقعی این نقاشی امروزه به ۲۲ میلیون دلار می رسد.
تصمیم دادگاه انتقادهایی را به دنبال داشت و به بررسی این مساله توسط کمیته ای که وزارت فرهنگ هلند تعیین کرده بود منجر گردید. این کمیته در نهایت به نفع وارثان حقیقی اثر تصمیم گیری کرد.
«واسیلی کاندیسنکی» نقاش روس و پیشگام هنر انتزاعی بود. هم اکنون تابلو نقاشی «نقاشی با خطوط سفید» که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۱ میلیون دلار در حراجی ساتبیز به فروش رسید بعنوان گرانترین اثر این هنرمند شناخته می شود.

منبع:

1400/06/09
21:28:52
5.0 / 5
594
تگهای خبر: هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲