در گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو مطرح شد؛

شمع همیشه روشن عاشورا را به تصویر کشیدم

شمع همیشه روشن عاشورا را به تصویر کشیدم

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو حامد مغروری هنرمند طراح گرافیک، درباره طراحی پوستر سیزدهمین سوگواره هنر عاشورایی توضیحاتی ارائه نمود.حامد مغروری هنرمند طراح گرافیک، مدرس دانشگاه و طراح پوستر سیزدهمین «سوگواره هنر عاشورایی» درباره این پوستر به خبرنگار مهر اظهار داشت: در طراحی پوستر «سوگواره هنر عاشورایی» تلاش کردم به علت اصلی حرکت امام حسین (ع) که زنده نگه داشتن اسلام و اشاعه تمام خوبی ها است، بپردازم. بنابراین در این پوستر، سیدالشهدا (ع) به صورت شمعی همیشه روشن در نظر گرفته شده و کلمه حسین به صورت شمعی در مرکز پوستر کار شده است.
وی که تجربه داوری در سوگواره هنر عاشورایی را در سوابق خود دارد، در ادامه توضیح داد: شمعی که در مرکز پوستر کار شده، همان شمعی است که راه را برای همه ما روشن می کند. همینطور در کنار این شمع روشن که در مرکز قرار دارد، سروی طراحی شده است که بعنوان نمادی برای اشاعه فرهنگ حسینی در نظر گرفته شده است. در این سرو پر از نور و درحال رشد، شاخه ها مشعشع و نورانی هستند و این نور از همان جنس نور حسین (ع) است که مانند شمعی روشنی می بخشد.
طراح پوستر سیزدهمین «سوگواره هنر عاشورایی» اظهار داشت: بر روی شاخه های این سرو تنومند، پرندگانی درحال زندگی و رشد هستند که آنها در واقع همان مخاطبان خاص فرهنگ عاشورا و عزاداران حسینی هستند و این درخت ملجاء و پناهگاه آن هاست و آنها با نور و گرمای این سرو روشن، زندگی می کنند. در پایین تصویر، یک پرنده دیده می شود که درحال تقدیم پر رنگی خود به سرو است و این پرنده، نمادی است از هنرمندانی که هنر خویش را تقدیم این سرو بلندقامت می کنند.
وی درباره مفهوم این پوستر هم بیان نمود: این مخاطبان هستند که باید مفهوم یک پوستر را تفسیر و درک کنند اما در طراحی این پوستر تلاش کردم به جای استفاده از نمادهای ظاهری و همیشگی که غالباً در طراحی پوسترهای عاشورایی به کار می رود، «مفهوم عاشورا» که در واقع «زنده نگه داشتن شعائر اسلام» بود، به مخاطب نشان دهم.
مغروری در انتها اظهار داشت: در واقع اگر بخواهم چکیده ای از مفهوم این پوستر را بگویم، در چارچوب این دو بیت شعر می گنجد:
«شمع هر محفل ما، روی حسین است حسین
قید و بند دل ما موی حسین است حسین
ما گذشتیم ز سرو و گل و باغ و لب جو
سرو و باغ و گل ما، خوی حسین است حسین»


منبع:

1400/06/16
23:36:40
5.0 / 5
583
تگهای خبر: شعر , هنر , هنرمند , هنرمندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴