بر مبنای ساز فلوت صورت گرفت؛

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی

شنیدن قطعات شش آهنگساز معاصر ایرانی

مهرداد غلامی از نوازندگان و آهنگسازان شناخته شده حوزه موسیقی کلاسیک اخیرا آلبومی شامل اجرای قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی را منتشر نموده است.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، آلبوم «قطعاتی برای فلوت» عنوان یکی از تازه ترین آثار منتشرشده در بازار موسیقی است که طی روزهای گذشته با هنرمندی مهرداد غلامی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
آلبوم قطعاتی برای فلوت اثری است شامل قطعاتی از شش آهنگساز معاصر ایرانی با نوازندگی فلوت مهرداد غلامی که وی در این آلبوم، آثار آهنگسازانی چون مهرداد پاکباز، نسترن یزدانی، سامان صمدی، نگین زمردی، هوشیار خیام و آیدین صمیمی مفخم را برای ساز فلوت پیاده سازی کرده است.
وی درباره این اثر نوشته است:
«آلبوم قبلی من در ایام آخر اقامتم در ایران و در شرایطی ضبط شد که آماده می شدم برای ادامه تحصیل از ایران مهاجرت کنم؛ آلبومی که جایزه ای بود از سوی انجمن فلوت ایران برای ضبط نخستین مجموعه آثار ایرانی برای فلوت. از آن روزها تا این مجموعه نه سال می گذرد؛ نه سالی که مدام ضبط آلبوم بعدی را در تلاشی برای بهتر شدن به تعویق انداختم. برای یک هنرمند، زمان و تصور بهتر شدن همیشه به صورت همزمان فلج کننده و انگیزه دهنده است.
این آلبوم از بستر مطالعات دوره دکترای من به ثمر رسید، وقتی که نوشتن درباره هویت ایرانی و تاریخ موسیقی غربی در ایران و کوشش برای حل (!) این مساله بیشتر من را به عمق ناتوانی در جواب دادن یک سوال ساده فرو برد: موسیقی و هویت ایرانی چیست؟

هر کدام از قطعات این آلبوم به نحوی از هویت ایرانی بهره می برند. از سکوت ها و تغییرات رنگ تا گام ها و ریتم ها و ترکیبات پیچیده تر هارمونی و یا حتی دعایی اوستایی. در طول این مسیر، مثل همیشه خوشبختی این را داشتم که با دوستان عزیزی که بزرگوارانه برای من نوشتند همکاری کنم.
این آلبوم نه نخستین است و نه آخرین، بلکه تصویری از زمانه ای است که در این سال ها زندگی کرده ایم.»
«ترکیب بندی شماره ۵ برای فلوت آلتو» از مهرداد غلامی، «از ابرها» به آهنگسازی نسترن غلامی، «سایه های رقصان برای فلوت آلتو» از نگین زمردی، «نامه هایی از قرنطینه ۲» به آهنگسازی هوشیار خیام، «ترکیب بندی برای فلوت آلتو» به آهنگسازی مهرداد پاکباز، «اشا» به آهنگسازی سامان صمدی، «نامه هایی از قرنطینه ۱» به آهنگسازی هوشیار خیام، «شیون» به آهنگسازی آیدین صمیمی مفخم قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.


منبع:

1400/06/29
13:47:21
5.0 / 5
625
تگهای خبر: آلبوم , آهنگ , ساز , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲