رییس موزه هنرهای معاصر تهران:

فقدان علی گلستانه، فقدان فروتنی در هنر ماست

فقدان علی گلستانه، فقدان فروتنی در هنر ماست

«فرآیند خلق اثر در نقاشی های گلستانه، به قول مشهور سهلِ ممتنع است؛ حرکت از جزء به کل با نگاهی کل نگر و کاربست متبحرانه ی خط و رنگ در یک ترکیب بندی استوار که منجر به شکلی بازنمایی می شود که در مرزهای انتزاع قابل درک و دریافت است و ناشی از تکرار و تجربه ی یگانه ی او از تفسیر بصری فرم در طبیعت است.»


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، احسان آقایی، رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در یادداشتی به مناسبت درگذشت علی گلستانه ضمن اشاره به مطلب بالا، آورده است: «هرچند منظره نگاران ایرانی از محمودخانملک ـ الشعرا تا امروز کَند و کاوهای فراوانی در بازنمایی داشته اند، ولی هنرمندانی که به اسلوبی شخصی در نگاه و تکنیک رسیده باشند، پرشمار نیستند. علی گلستانه در زمره ی هنرمندانی است دارای زبان دیداری و تکنیکی شخصی است بگونه ای که علاقمندانی که اندک آشنایی با نقاشی دارند، در نگاه نخست، آثارش را می شناسند.
فرآیند خلق اثر در نقاشی های گلستانه، به قول مشهور سهلِ ممتنع است؛ حرکت از جزء به کل با نگاهی کل نگر و کاربست متبحرانه ی خط و رنگ در یک ترکیب بندی استوار که منجر به شکلی بازنمایی می شود که در مرزهای انتزاع قابل درک و دریافت است و ناشی از تکرار و تجربه ی یگانه ی او از تفسیر بصری فرم در طبیعت است. در منظره های وی سیطره ی نقاش بر منظره، مرهون زاویه ی نگاه ویژه ی هنرمند است. وی در نگاه نخست فرم، رنگ، زوایا و عناصر دیداری چشم انداز را تحلیل می کند و سپس با ساده سازی و کاربست تکنیک متناسب با آن، مخاطب را در این تجربه ی بصری شریک می کند.
فقدان علی گلستانه در این روزگار، شاید فقدان تلاش، تکرار در خصوص نوجویی، فروتنی و تواضع در هنر ما است که اندک اندک به کیمیایی در هنر معاصر تبدیل می شود. برای توصیف او و سبک زندگی اش از ابن یمین وام می گیرم که: «جهانی است بنشسته در گوشه ای». روحش قرین رحمت و آرامش»
به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، علی گلستانه، نقاش معاصر صبح روز چهارشنبه به دلیل اثرات ناشی از ابتلاء به کرونا درگذشت.
منبع:

1400/07/15
12:51:36
5.0 / 5
578
تگهای خبر: ساز , شعر , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو