پیامی برای درگذشت پروین بهمنی

ناقوس مرگ به صدا درآمد و خبر پرواز هنرمندی پیچید

ناقوس مرگ به صدا درآمد و خبر پرواز هنرمندی پیچید

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در پیامی درگذشت پروین بهمنی، «خالق ماندگار لالایی های مادرانه‌ی ایران» را تسلیت گفت.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، در متن این پیام تسلیت آمده است:
«زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه‌ی خود خوانَد و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...»
بار دیگر ناقوس مرگ به صدا درآمد و خبر پرواز هنرمندی گرانمایه و گران پایه در گوش زمان پیچید.
«پروین بهمنی» بانوی اصیل ایل قشقایی و «خالق ماندگار لالایی های مادرانه‌ی ایران» بعد از مدت ها مبارزه با بیماری، سرانجام آواز کوچ سر داد و به ابدیت پیوست. این پژوهشگر فرهنگِ فولکلور و چهره‌ی شناخته شده‌ی موسیقی نواحی، پیشاهنگِ ادبیات شفاهیِ خاصّ زنانه ای بود که به مدد تلفیقِ احساس و اندیشه و آهنگ، گوش جان را نوازش می داد و طنین صدای مهرورزانه اش بر دل می نشست.
شیرزنی که سفیر واقعی فرهنگ ایل و دیارش بود و در محافل هنری با پوشش و نماد قشقایی حاضر می شد. او همیشه به رسوم آبا و اجدادی اش عشق می ورزید و این مهم در نگاه و منش و رفتارش هویدا بود.
حوزه‌ی موسیقی فولکلور امروز کسی را از دست داد که سالهای عمرش در تحقیق و پژوهشِ آواها و نواهای مادرانه بود و در این راه آثار ارجمندی از خود به یادگار گذاشت. روایتِ عاشقانه و صمیمانه ای که نسل به نسل و سینه به سینه تا به امروز انتقال یافته و خیالِ نازکانه‌ی کودکان را در پای گاهواره ها پر و بال می دهد؛ جادوی آهنگین و سرشار شور و شعورِ حاملِ آرزوهای نیک مادر برای معصومیتِ تکه ای از وجودش. ترانه های نابی که غصه از دل می ربود و لبخند بر لب ها سبز می کرد.
مهر مادریِ «پروین بهمنی» جاودانه خواهد ماند و کودکانِ امروز و فردای وطن از ثمره‌ی کوشش های مجدانه اش بهره خواهند برد. این خدمتگزار ادبیات عامیانه، فارغ التحصیل تربیت معلم بود و سال ها در کسوت آموزگاری داشته های علمی و ذهنی اش را به علاقه مندان اندیشه پیشکش کرد. بهمنیِ هنرمند به پاسِ خدماتِ ارزشمندش در گردآوریِ ناب ترین لالایی های ایران زمین، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه‌ی یک هنری(دکتری) دریافت کرد.
اینک درنهایت بُهت و سوگ مندی، روح خالق بی بدیل لالایی های مادرانه‌ی وطن به آسمان ها پرواز کرده و ما مانده ایم با انبوهی از اندوه جانفرسا. اینجانب به نمایندگی از جامعه‌ی فرهنگ وهنر ایران اسلامی و همکارانم در مؤسسه‌ی هنرمندان پیشکسوت، درگذشت این مهربانوی هنرمند را به همه فرزندان آن زنده یاد، بازماندگان، هنرمندان پیشکسوت و دوستدارانش صمیمانه تسلیت می گویم. روحش آرام و یادش جاودانه در جوار رحمت
حق.»
پروین بهمنی روز گذشته در سن ۷۲ سالگی بعد از دوره ای مبارزه با بیماری در بیمارستان سجاد دارفانی را وداع گفت.1400/07/30
23:30:04
5.0 / 5
625
تگهای خبر: آهنگ , آواز , ترانه , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو