برگزیده های جشنواره عکس پلاک ۱۱۰ عرضه شدند

برگزیده های جشنواره عکس پلاک ۱۱۰ عرضه شدند

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو مراسم اختتامیه دومین جشنواره عکس پلاک ۱۱۰ به میزبانی فرهنگسرای گلستان برگزار شد و نفرات برگزیده معرفی گشتند.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی و هنری منطقه ۸، مراسم اختتامیه دومین جشنواره عکس «پلاک ۱۱۰» و معرفی نفرات برگزیده روز دوشنبه ۶ دی در فرهنگسرای گلستان برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم، سعید رنجبریان مدیر فرهنگی هنری منطقه ۸ و رئیس فرهنگسرای گلستان در سخنانی اظهار داشت: مردم جوامع مختلف بر مبنای باورها و اعتقادات شان ارزش هایی را متصور می شوند و بر مبنای آن ارزش ها به دنبال نماد و سمبل هستند، تا آن ارزش شان بیشتر دیده شود. در بسیاری از شهرها می بینیم که خیلی از تندیس ها و مجسمه ها بعنوان ارزش و نمادی قابل احترام برای مردم آن شهر به نمایش درمی آید.
سردرهای منقش به نام امام علی (ع) نشان دهنده عمق عشق به مولای متقیان است
وی ضمن اشاره به ظرفیت خوب سردر منازل اظهار داشت: سردرها ظرفیت خیلی خوب و پایداری در شهرهاست؛ گاهی اوقات هست که برخی سمبل ها را خود نظام و حاکمیت در سطح شهر نصب می کند اما برخی نمادها کاملاً مردمی و بر مبنای تعلق خاطر مردم شهر بر سر در منازل شان نقش بسته می شود. این مورد نشان دهنده باور خودشان است. جالب است که هر چه به قدیم تر می رویم می بینیم که این سردرها ارتباط قدسی تری با مردم دارد. قدیمی ها همیشه یک کاشی ۱۵ در ۱۵ داشتند که روی آن نوشته شده بود: «الهی به امید تو»، «هذا من فضل ربی» و....
رنجبریان در انتها اظهار داشت: تک تک کسانی که در این جشنواره شرکت کردند، با قاب دوربین خود جرقه ای در ذهن کسانی زدند که شاید توجه زیادی به این ظرفیت نداشتند. سعی کردیم کاری نماییم تا هر کسی آثار این جشنواره را می بیند چراغی در ذهنش روشن شود که اگر جایی چنین چیزی را دید، ارتباط معناداری با آن برقرار کند. امیدوارم بتوانیم این ظرفیت خوب را تبیین نماییم.
قدردانی از یک عمر فعالیت هنری کاشی تراش اصفهانی
در بخش دیگری از این مراسم از یک عمر فعالیت هنری مرتضی کاشی تراش اصفهانی هنرمند پیشکسوت کشورمان تقدیر گردید. وی در این مراسم اظهار داشت: از سن ۱۰ سالگی کاشی تراشی را آغاز کردم و چندین دهه است که در حوزه این کار هنری فعالیت دارم. در ابتدا کمک پدرم می کردم و در اصفهان کار می کردیم. از همان بچگی عاشق کاشی کاری بودم و این شغل را با علاقه دنبال می کردم.
وی افزود: در میان صنایع دستی، کاشی کاری از بقیه خیلی سخت تر است. علاوه بر این، شهر اصفهان مهد کاشی کاری به حساب می آید و سابقه آن در این شهر بسیار زیاد است. در دل کاشی کاری هنرهای دیگر هم وجود دارد. برای مثال خوشنویس باید روی کاشی ها بنویسد.
کوروش زارعی دیگر سخنران این جلسه ضمن تلاوت آیه ۸۸ سوره یوسف اظهار داشت: زمانی که برادران یوسف به کاخ او می آیند، می گویند که قحطی و گرسنگی بر ما فشار آمده و ما با بضاعت اندک پیش شما آمده ایم. به ما صدقه ای بدهید، چون که خداوند صدقه را دوست دارد. علما و تحلیل گران این آیه را به آقا امام زمان (عج) منتسب کردند و می خواستم که صحبتم را با نام ایشان آغاز کنم.
معنویت نهفته در هنر پلی بین هنرمند و مخاطب می شود
وی ضمن اشاره به هنر اصیل اسلامی اظهار داشت: هنر به لحاظ فطری با هنرمند عجین است. وقتی هنرمند کار هنری، دینی و آئینی انجام می دهد با فطرت تماشاگران و مخاطبان عجین است و بنابراین است که بر او تاثیر می گذارد. برای مثال وقتی نام امیرالمومنین بر روی یک کاشی توسط هنرمند حکاکی می شود، جنبه فطری، الهی و معنوی آن است که توجه مخاطبان را به خود جلب می کند. درست است که عشق به علی بن ابی طالب سبب شده است که این کاشی را بر سردر منزل خود نصب کند اما چیزی که توجه او را به خود جلب می کند، معنویتی است که در این هنر نهفته است.
هنری که با اعتقادات قلبی انسان گره نخورد، ماندگار نخواهد شد
وی ضمن اشاره به حدیث مشهور پیامبر اسلام (ص) اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) می فرمایند که من برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث شدم و هنر چیزی جز اخلاق نیست. در هر رشته ای از هنر، مقرر است که به اخلاقیات توجه و مسیر سعادتمندی انسان را ترسیم نماییم. وقتی یک عکاس از موضوعی عکس می گیرد تلاش دارد تا ما را به سمت مسیر سعادتمندی تشویق کند. اگر هنری عاری از این خصوصیت باشد، کارکردی ندارد و مانا نخواهد بود. هنری ماندگار است که به ارزش های والای انسانی بپردازد و راه سعادتمندی بشریت را در طول زندگی اش به تصویر بکشد. درست است که زیبایی شناسی بخشی از هنر است و با دیدن اثری که زیباست لذت می بریم اما لذت تنها در هنر نمی تواند آنرا ماندگار کند. اگر کاشی کاری ها و تذهیب ها می ماند به این علت است که با دین، باورها و اعتقادات قلبی عجین شده است.
زارعی در انتها اظهار داشت: اگر هنرمند برای سعادت بشر و فطرت مخاطبانش کار کند، ماندگار می شود اما اگر برای جایزه و تشویق ها باشد، در سطح خواهد ماند و تأثیری نمی گذارد. راز ماندگاری هنر همین است.
در بخش پایانی این مراسم امیرعلی جوادیان بعنوان نماینده هیأت داوران دومین جشنواره عکس «پلاک ۱۱۰» در سخنانی اظهار داشت: بدون شک خداوند گناهان ما را می بخشد اما اگر برای نعمت هایی که به ما داده است کفران نعمت نماییم، هیچگاه ما را نخواهد بخشید. یکی از این نعمت ها وجود مولا علی ضد السلام است. از ایشان باید ۲ کار را یاد بگیریم، یتیم نوازی و کار.
وی توضیح داد: کشورمان پر از شاعران و هنرمندان بی نظیری است و این میزان از هنر را در هیچ کشوری نداریم. در کشورمان، خورشید از سمت امام رضا و سرزمین فردوسی طلوع می کند و در سرزمین مولانا شمس تبریزی غروب می کند. چه میزان از این هنرمندان بهره برده ایم؟ می دانید چرا به اصفهان نصف جهان می گویند؟ به این علت است که بیشتر از ۳۶۰ صنایع دستی در دنیا شناخته شده است که از این تعداد ۲۹۰ صنعت دستی متعلق به ایران بوده و ۱۹۰ تااز آن در اصفهان بوده است. برای این مورد به خود می بالیم، اما جای تأسف دارد که حالا در میدان نقش جهان، صنایع دستی چینی به فروش می رسد.
جوادیان سپس بیانیه هیأت داوران را قرائت کرد و نفرات برگزیده اعلام شدند. بر طبق این گزارش، نفرات اول تا سوم جشنواره «پلاک ۱۱۰» به شرح ذیر معرفی شدند:
نفر اول: پژمان دادخواه، ۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی، تندیس جشنواره و لوح تقدیر
نفر دوم: حامد خلیلی، ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی، تندیس جشنواره و لوح تقدیر
نفر سوم: مسعود نوذری، ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی، تندیس جشنواره و لوح تقدیر
امیرحسامی نژاد، فاطمه کریمی، زهرا صباغی، مهران ابراهیمی، محمد علیزاده نیا، ابراهیم رفیعی پرکوهی، فاطمه احمدی، فاخته جلایرنژاد، فرشته رضایی، الهام ضرغامی فر، علی هاشمی کوشان، غلامرضا خلیفه، مهسا خانی اوشانی و فرناز دمنابی لوح تقدیر و جوایز غیر نقدی از این جشنواره دریافت نمودند.


منبع:

1400/10/08
12:31:35
5.0 / 5
450
تگهای خبر: جشنواره , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو