سرپرست میراث فرهنگی گیلان خبر داد؛

ثبت تصنیف میرزا کوچک در لیست آثار ناملموس کشور

ثبت تصنیف میرزا کوچک در لیست آثار ناملموس کشور

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو سرپرست میراث فرهنگی گیلان اظهار داشت: تصنیف میرزا کوچک در لیست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از مهر، ولی جهانی اظهار نمود: تصنیف «میرزا کوچک» که همچون آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان گیلان به حساب می آید در لیست آثار ملی کشور قرار گرفت.
سرپرست میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: بر مبنای مطالعات انجام شده بر روی منابع موجود سراینده این اثر ماندگار معلوم نیست اما قدمت آن در حدود ۱۰۰ سال تخمین زده شده است.
جهانی افزود: این تصنیف اولین بار به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ انتشار یافته و یکی از علل ماندگاری این سروده استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد «ناصر مسعودی» است.
وی با اشاره به اینکه میراث ناملموس فرهنگی عنصری برای وحدت فرهنگی عامه مردم است، افزود: عناصر فرهنگی همچون تصنیف ها و مکتوبات هنری که طی نسل های مختلف منتقل شده همچون میراث گرانقدر فرهنگی به حساب می آید که لازم است با مستند نگاری علمی، علاوه بر حفظ و حراست از آنها، زمینه انتقال آن به نسل های بعدی فراهم گردد.


منبع:

1400/10/26
12:26:07
5.0 / 5
482
تگهای خبر: آهنگ , ساز , هنر , هنری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو