کنسرت هنرمندان افغانستانی با سرپرستی هوشنگ جاوید

کنسرت هنرمندان افغانستانی با سرپرستی هوشنگ جاوید

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو کنسرت گروه قوالی نجم الدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران شامگاه گذشته در حالی برگزار شد که دو تن از اعضای این گروه غایب بودند و در این بین ابتلای یکی از اعضا به کرونا تایید شده است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، کنسرت گروه قوالی نجم الدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران، عصر جمعه ۲۲ بهمن ماه از ساعت ۱۸: ۳۰ در چارچوب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در سالن فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
این گروه به سرپرستی هوشنگ جاوید مدت کوتاهی است که با همکاری برخی از هنرمندان موسیقی افغانستان فعالیت خویش را شروع کرده است.
گروه «قوالی نجم الدین» در این کنسرت، متن های شعرهای آیینی شاعران معاصر ایرانی را با آوازهای هراتی در هم آمیخت تا به یک نوآوری تلفیقی در جهت تولید موسیقی معنوی برسد؛ ضمن آنکه گسترش زبان و ادبیات آئینی پارسی معاصر هم مورد توجه گروه قرار داشت.
خوانندگان این گروه که در کنسرت جمعه شب روی صحنه رفتند را برخی از آوازخوان های افغانستانی همچون جواد تابش و آصف حبیبی تشکیل می دادند. جواد تابش از شاگردان الطاف حسین، قوال بزرگ است که آوازه جهانی دارد و آصف حبیبی شهره است به «بلبل هرات». عبدالقادر عزیزی و عبدالخالق عزیزی هم در این کنسرت به اجرا پرداختند.


کنسرت با اجرای قطعه «لاله آزاد» شروع و سپس اثر «مجنون تو» توسط اعضای گروه اجرا شد. «بی تو هر جمعه»، «چرا نمی آیی»، «باد زانو می زند»، «یا نور و یا قدوس»، «مور می رقصد» و «می چرخد» دیگر قطعاتی بود که در این کنسرت اجرا شد.
همینطور در این کنسرت قطعه «هر کجا مرز کشیدند» اجرا شد. در بخش دیگری از کنسرت غلام سخی رسولی، نوازنده دو تار افغانستانی و نسیم خوشنواز، نوازنده رباب به دونوازی پرداختند.
عبدالقادر عزیزی بعنوان همیار آئین قوالی دیگر هنرمندی بود که در این کنسرت حضور داشت.
قوالی یکی از گونه های در رابطه با موسیقی عرفانی است که به شکلی با عبادت آمیخته است و در کشورهایی چون هند، پاکستان و افغانستان رواج دارد. آنگونه که در منابع مکتوب آمده، موسیقی قوالی ابتدا در زیارتگاه های صوفیان اجرا می شده و بخش مهمی از مراسم سماع بوده و طی روندی مشخص به موسیقی مذهبی و عارفانه آسیای شرقی تبدیل گشته است.
نعمت الله حسین زاده و کنعان دل آهنگ از اعضای گروه قوالی نجم الدین در این کنسرت غایب بودند. بنا بر اعلام اعضای گروه، نعمت الله حسین زاده به کرونا مبتلا شده است.

1400/11/24
11:34:08
5.0 / 5
478
تگهای خبر: آهنگ , آواز , جشنواره , شعر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲