تابلو موزیکال فرهاد کش در حافظیه شیراز

تابلو موزیکال فرهاد کش در حافظیه شیراز

پروژه «تار و تاریخ» در تازه ترین گام خود، تابلو موزیکال «فرهاد کُش» را در حافظیه شیراز اجرا کرد.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، آهنگ «فرهاد کُش» اثری از میدیا فرج نژاد در قالب پروژه «تار و تاریخ» است. آواز این قطعه را محمد ذاکرحسین خوانده، کریم ابراهیمی تنبک و علیرضا نصیری فرد هم دف نواخته است. فرج نژاد این آهنگ را روی شعری از حافظ و بصورت تابلو موزیکال ساخته است.
در ادامه یادداشتِ میدیا فرج نژاد درباره آهنگ «فرهاد کُش» را می خوانید:
«برای ما ایرانیها حافظ تنها یک شاعر نیست، یک غزل سرای توانای ایرانی نیست؛ حافظ یک محرم راز است، دوستِ خلوت هایمان، راهنمای دقایق سردرگمی، وجودی که به او اعتماد داریم. برای من، حافظ مثل معلم، پیامبر و گاهی هم نقش پدر بوده و هست. بارها درد دلم را شنیده و زبان حالم بوده، اشتباهاتم را گوشزد کرده و رهنمون هایش زندگی ام را دگرگون کرده است. بارها در کشاکش زندگی اسیر بودم و به یاد آوردم که: تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار / که رحم اگر نکند مدعی، خدا بکند
تنها هشت سالم بود وقتی نخستین غزلش را روی زانوی مادر حفظ کردم و نخستین تصنیفی که ساختم نیز روی غزلی از لسان الغیب بود. تصمیم گرفتم همان اولین ساخته ام، «فرهاد کُش» را از حافظ بزرگ که سال ۱۳۸۱ نوشته بودم و سال ۱۳۸۵ برای بار اول با صدای حسام الدین سراج ضبط شده بود، بازنوازی کنم. هنوز همان حسی را دارم که در بیست سالگی ام به غزل حافظ داشته ام. عاشقانه ستایشش می کنم. در زمان ضبط، درهای حافظیه باز بود و عاشقان حافظ میزبان مان شدند. مردمی که از هشت بامداد به دیدارش آمده بودند، به قدری به ما لطف داشتند و همراه ما بودند که دستبوس تک تکشان هستم.»
میکس و مسترینگ این آهنگ برعهده احمد میرمعصومی بوده است. کارگردان و تدوینگرِ تابلو موزیکال «فرهاد کُش» مرتضی حاج محمدی است.
تابلو موزیکال در پروژه های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. اما در پروژه «تار و تاریخ» بر طبق پدیده ای مانند یک بنا، یا تاریخِ یک منطقه در نقطه ای مشخص، موسیقی ایجاد می شود تا روایت گرِ آن بنا یا روایتگر بخش مشخصی از تاریخ به زبان موسیقی باشد.


1401/01/17
08:08:23
5.0 / 5
494
تگهای خبر: آهنگ , آواز , شعر , موزیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو