كرونا چه بر سر موزه های جهان آورده است؟

كرونا چه بر سر موزه های جهان آورده است؟

سایت رسمی سیامك یزدانجو: نتایج بررسی 650 موزه و موسسه سراسر جهان نشان می دهد، بعضی از موزه ها  هر هفته صدها هزار دلار خسارت می بینند.


به گزارش سایت رسمی سیامك یزدانجو به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نت نیوز، باتوجه به این كه موزه ها و موسسات فرهنگی سراسر جهان به سبب شیوع ویروس «كرونا» در تعطیلی به سر می برند، پیامد اقتصادی ناشی از این معضل همچنان قابل مشاهده می باشد. حالا تحقیق جدیدی كه توسط «شبكه سازمان های موزه های اروپایی» صورت گرفته است، گزارش اجمالی از حال و روز موزه ها در دوران تعطیلی و تاثیرات این روزها بر نحوه عملكردشان عرضه كرده است.
با آنكه روند انجام این تحقیق هنوز تا ۱۷ آوریل ادامه دارد، اما نتایج اولیه آن با بررسی ۶۵۰ موزه از تمامی اروپا ( شامل موزه های كشورهای عضور اتحادیه اروپا)، موزه های ایالات متحده، فیلیپین، مالزی، پلی نزی فرانسه و ایران مشخص شده است.
بعضی از بزرگ ترین موزه ها كه بیشترین تعدا گردشگران را جذب می كنند، یك شبه با ۷۵ الی ۸۰ درصد خسارت مواجه گشته اند.
باتوجه به اطلاعات انتشار یافته توسط موسساتی كه آمار خسارت خودرا عرضه كرده اند، با ادامه یافتن روند تعطیلی، ۷۰ درصد از این موسسات هر هفته بیش از هزار یورو خسارت می بینند.
«موزه تاریخ هنر وین»، «موزه اشتدلیك آمستردام» و «موزه ملی آمستردام» نیز اعلام نمودند هر هفته صدها هزار یورو خسارت متحمل می شوند.
موزه های خصوصی نیز با خسارات شدیدی روبه رو شده اند؛ خیلی از این موزه ها اعلام نمودند با ادامه یافتن این شرایط تمامی بودجه خودرا از دست خواهند داد.
به استثنای تعدادی موزه در سوئد، اتریش و آلبانی، حدودا تمامی موزه هایی كه در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، تعطیل بوده اند. خیلی از این موزه های خصوصی از زمان بازگشایی شان اطمینان ندارند و بازگشایی احتمالی در اواسط آوریل یا اواخر سپتامبر را تخمین می زنند.
بنظر می رسد خسارت وارد شده به نمایشگاه های بین المللی كه شامل لغو شدن آنها و نافرجام ماندن امانت دادن آثار در سطح بین المللی می شود، بزرگترین تاثیر شیوع ویروس «كرونا» بر این حوزه باشد.
اما بخشی كه این روزها با روند فزاینده رشد رو به رو بوده است، حضور آنلاین موزه ها بوده است. ۴۰ درصد از موزه هایی كه خدمات آنلاین ارائه می دهند با افزایش آمار استفاده از سایت رو به رو بوده اند كه این افزایش در بعضی از این موزه ها به ۵۰۰ درصد هم رسیده است.
یكی از اهداف این تحقیق دعوت از قانون گزاران برای كمك به بقای موزه ها در شرایط سخت كنونی است.
موزه های مختلفی خواهان كمك مالی دولت بوده اند كه همچون آنها به موزه هنر متروپولیتن نیویورك كه ماه گذشته خواهان كمك ۴ میلیارد دلاری به بخش فرهنگی شده بود، می توان اشاره نمود.
حالا موزه های ایتالیایی نیز خواهان اختصاص یافتن «بودجه ملی فرهنگی» شده اند.
منبع:

1399/01/21
11:58:48
5.0 / 5
1681
تگهای خبر: ساز , نمایش , نمایشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو