مردم را چگونه به موسیقی ایرانی می توان علاقمند كرد؟

مردم را چگونه به موسیقی ایرانی می توان علاقمند كرد؟

سایت رسمی سیامک یزدانجو: یک نوازنده موسیقی از آموزش و معرفی موسیقی ایرانی به کودکان در سنین پایین و ادامه برگزاری کنسرتهای آنلاین موسیقی ایرانی، بعنوان راهکارهایی برای افزایش سطح سلیقه موسیقیایی مردم یاد می کند.


بهاره فیاضی ـ نوازنده تار ـ به همراه گوهرناز مسائلی (نوازنده دایره و تمبک) در دومین دوره کنسرتهای آنلاین موسیقی ایرانی قطعاتی را به یاد استادان موسیقی، فرامرز پایور و علینقی وزیری اجرا کردند.
در همین راستا خبرنگار ایسنا در گفت وگویی با فیاضی، نظرات او را درباره نحوه برگزاری کنسرتهای آنلاین جویا شد. او اینطور توضیح داد: عموما هیچ وقت برگزاری کنسرت یا انتشار آلبوم، منبع درآمد فعالان حوزه موسیقی ایرانی نبوده است. در حقیقت برگزاری کنسرت همیشه آنقدر مخارج زیادی بهمراه داشته است که هیچ وقت به آن به چشم منبع درآمد نگاه نکرده ایم؛ بنا بر این منبع درآمد ما بیشتر از راه تدریس بوده است.
فیاضی افزود: اگر شرایطی فراهم گردد که هنرمندان حوزه موسیقی ایرانی بتوانند ماهانه دو بار کنسرت برگزار کنند، شاید بتوان به کنسرت ها به چشم یک منبع درآمد نگاه کرد که البته باتوجه به شرایط اقتصادی مردم گمان نمی کنم افراد زیادی بتوانند به تماشای این اجراها بنشینند.
این هنرمند در عین حال بیان کرد که برگزاری کنسرتهای آنلاین اتفاق خوبی است؛ برای اینکه عده زیادی از مردم می توانند به صورت رایگان اجراها را تماشا کنند. اگر همین اجراها بلیت فروشی داشته باشند، ممکنست برای خیلی ها تهیه بلیت سخت باشد؛ البته اگر قرار باشد هزینه بلیت ها در حد ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان باشد به شکلی که به خانواده ها فشار نیاید، مشکلی پیش نمی آید.
فیاضی که برای اولین بار کنسرت آنلاین را تجربه کرده بود، توضیح داد که چون ممکنست چنین اتفاقی برای هر هنرمند تنها یک دفعه رخ بدهد، دوست داشته که تجربه ای این چنینی داشته باشد و به دستمزد کار فکر نکرده است.
او اشاره کرد: از طرفی چون نزدیک به یک سال از لغو برگزاری کنسرت ها می گذشت و امکان اجرای زنده برایمان وجود نداشت، به این فکر کردم که فرصت خیلی خوبی برای بازگشت به آن حال و هوا است. همین طور چون کنسرت آنلاین و رایگان بود، قشر خیلی زیادی این فرصت را داشتند که به تماشای این اجرا بنشینند؛ در صورتیکه اگر در طول سال کنسرتی را برگزار نماییم، نهایتا بتوانیم ۳۰۰ بلیت بفروشیم.
در ادامه از این نوازنده تار سوال کردیم که آیا بهتر نیست در دوران پساکرونا هم با بهره گیری از بستر فضای مجازی، برگزاری کنسرت ها ادامه یابد تا از این راه هنرمندان جدید و حرفه ای به مخاطبان معرفی شوند؟ پاسخ داد: قبل از شیوع کرونا، یکی از افرادی بودم که با برگزاری کلاس های آنلاین مخالفت می کردم و هیچ وقت کلاسی را به صورت مجازی برگزار نمی کردم، ولی با آغاز پاندمی که مجبور به برگزاری کلاس های آنلاین شدیم، خودم را با شرایط وقف دادم و در آینده هم به برگزاری کلاس آنلاین برای افرادی که در شهرستان هستند، خواهم پرداخت.
او اشاره کرد: با بازگشت شرایط به حالت عادی و از سرگیری باردیگر کنسرتهای حضوری، باید برگزاری کنسرتهای آنلاین ادامه پیدا کند؛ مثلا بسیاری از افرادی که در خارج از تهران زندگی می کنند و به موسیقی علاقمند هستند، شاید شرایط حضور در بسیاری از کنسرتهای تهران را نداشته باشند ولی اگر اجراها فاز مجازی هم داشته باشند، خیلی ها می توانند از این بستر برای تماشای اجراهای مورد علاقه خود استفاده کنند؛ البته به نظر من در آینده فضا به صورتی خواهد بود که بسیاری از نوازندگان از بستر فضای مجازی برای ارائه کار خود استفاده می کنند.
در آخر از فیاضی سوال می نماییم که چه روش هایی را باید دنبال کرد تا گرایش مردم به موسیقی ایرانی بیشتر شود و آنرا بشناسند؟ بیان کرد: این اتفاق به عوامل گسترده ای همچون حمایت های دولتی، همکاری هنرمندان و... بستگی دارد ولی هم اکنون در کشور ما موسیقی های پاپ و عامه پسند قدرت بیشتری گرفته و بین مردم پررنگ تر است. ولی اگر قرار بر آموزشی باشد، باید روی نوجوانان و جوان های ۱۰ تا ۲۰ ساله صورت بگیرد. مثلا هنرستان موسیقی یکی از فضاهایی است که بچه ها را از سنین پایین آموزش می دهد ولی تعداد این مراکز بسیار کم است و کافی نیست. در نهایت باید از سنین پایین بین بچه ها این امر را جا انداخت و از سویی باید بین خانواده ها این فرهنگ رواج پیدا کند که از سنین پایین فرزندان خودرا به کلاس های موسیقی بفرستند. همین طور با اجراهای آنلاین رایگان نیز می توان فرهنگ سازی کرد و سطح سلیقه مردم را بالاتر برد و قشر بیشتری را به این حوزه موسیقی جذب کرد.
منبع:

1399/10/08
23:45:14
5.0 / 5
895
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , پاپ , ساز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو