سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر در آینه مهر؛

راه یابی ‏49 اثر به بخش كاریكاتور جشنواره تجسمی فجر

راه یابی ‏49 اثر به بخش كاریكاتور جشنواره تجسمی فجر

مسعود ضیایی عضو هیات داوران بخش کاریکاتور جشنواره تجسمی فجر از طریق یابی ۴۹ اثر برای حضور در رشته کاریکاتور این جشنواره اطلاع داد.به گزارش خبرگزاری‬ مهر‬ به نقل‬ از‬ روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مسعود ضیایی که با همراهی بهمن عبدی و جمال رحمتی ‏داوری این دوره از آثار رشته کاریکاتور را به عهده داشتند ‏در خصوص نتیجه نهایی داوری و آثار راه یافته به جشنواره تجسمی ‏فجر‬ اظهار داشت: در بخش ‏کاریکاتور ‏۲۶۶ اثر از ۱۰۰ هنرمند ‏ در ‏جشنواره شرکت کرده بودند که در نهایت قریب به ۴۹ اثر جشنواره ‏راه یافتند.‏
وی درباره کیفیت و کمیت آثار رسیده به جشنواره اظهار داشت: در مجموع کیفیت کارها خوب بود و نسبت به سال قبل هم تعداد ‏شرکت کنندگان و هم کیفیت آثار بیشتر بود. آثار نسبت خوبی با مسائل روز جامعه داشتند و از تنوع بالایی هم برخوردار بودند. با ‏توجه به اینکه دیدگاه ها و موضوعات آزاد بود در واقع هر کسی متناسب با حساسیتی که نسبت به موضوعات اجتماعی و… ‏داشته کار کرده بود.
ضیایی بیان نمود: می توان متصور بود که مخاطبینی که در جشنواره فجر به تماشای آثار بخش کاریکاتور می نشینند بازخوردی ‏از اتفاقات روز جامعه را خواهند دید که با زبان طنز و لطیف بیان شده و یک هشداری هم در خود دارد.
این عضو شورای داوری بخش کاریکاتور جشنواره فجر درباره ملاک های داوری هم اظهار داشت: یکی از ملاک های ما این بود که ‏هنرمند اثر را برای جشنواره فجر کشیده باشد و به جشنواره های دیگر عرضه نداده باشد. دوم اینکه خلاقیت و نوآوری در نگاه او ‏نمود داشته باشد و به غیر از تکنیک، پرداخت خوبی هم در اثر مشاهده شود. ما دنبال این بودیم که اثری را انتخاب نماییم که مشابه ‏نداشته باشد.
وی درباره اهمیت برگزاری جشنواره فجر و کارکرد آن هم اظهار نمود: جشنواره فجر عموماً به خاطر خصوصیتی که دارد که در رشته های مختلف چه در حوزه تجسمی چه سایر رشته های هنری برگزار می گردد دارای اهمیت است. جشنواره های دیگر ‏عموما در یک رشته مثلاً کاریکاتور یا کارتون برگزار می گردد. اینجا یک جشنواره چند رسانه ای داریم که برگزیده شدن در آن دارای یک ارزش بالایی برای هنرمندان آن رشته است و همین آنرا متمایز می کند. چه برای افراد حرفه ای و چه جوانی که ‏بخواهد از آثارش رونمایی کند یا خودی نشان دهد، دیده شدن و جایزه این جشنواره اعتبار دارد.‏
ضیایی در انتها اظهار داشت: کاریکاتور ایران در جهان جز برترین هاست و جایگاه ویژه ای در کارتون جهان دارد. هم به خاطر اینکه کارتونیست های با مهارت بالایی در ایران هستند و هم به خاطر جشنواره های زیادی که در ایران در سطح بین المللی برگزار می گردد و موضوعات متنوعی هم دارد.
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا برگزار ‏‏می شود.‏


منبع:

1399/10/25
19:52:44
0.0 / 5
883
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو