خسرو نشان مطرح كرد؛

تشریح اهداف برگزاری جشنواره موسیقی نی انبان

تشریح اهداف برگزاری جشنواره موسیقی نی انبان

رئیس جشنواره موسیقی نی انبان با اشاره به برگزاری این رویداد در جزیره کیش از ماموریت ها و اهداف اصلی یک جشنواره موسیقایی در ایام پایانی سال سخن گفت.به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از روابط عمومی نخستین جشنواره موسیقی انبان، خسرو نشان رئیس جشنواره موسیقی نی انبان، درباره پایه گذاری چنین رویدادی در جزیره کیش اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ نی انبان بعنوان میراث ناملموس از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در استان های کرمان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان ثبت ملی شد. بدین سبب وظیفه ما براین بود که جایگاهی برای ساز نی انبان که ریشه در تاریخ و فرهنگ سرزمینمان دارد پیدا نماییم.
وی افزود: جشنواره های موسیقی مختلفی در کشور برگزار می گردد که یکی از بهترین جشنواره ها، موسیقی نواحی است ولی آنچه درکیش اتفاق می افتد تمرکز بر ساز نی انبان است که بعنوان ساز مشترک در یک گستره بزرگ جغرافیایی است چونکه در دعوت ازگروه های خارجی توانستیم ردپای این سازرا در خیلی از کشورها پیدا نماییم.
معاون گردشگری منطقه آزاد کیش با اشاره به قابلیت های ساز نی انبان برای داشتن جشنواره اختصاصی بیان داشت: علاقمندی مردم به موسیقی جنوب را می توان عاملی برای جاذبه گردشگری دانست و از آنجایی که یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری در کیش، موسیقی است و همین طور توجه به نی انبان بعنوان میراث ناملموس و خاصیت هایی که در زمینه جذب توریست دارد موجب شد ما به فکربرگزاری این جشنواره بیفتیم.
خسرو نشان درباره برگزاری جشنواره نی انبان در وضعیت کرونائی اشاره کرد: جزیره کیش یک تجربه بسیار موفقی در مدیریت شرایط کرونائی از شروع سال داشت و همین مسئله موجب شدعوارض این بیماری در کیش به حداقل برسد بطوریکه این امکان را پیدا کردیم که کنسرتهای موسیقی را برگزار نماییم. جشنواره موسیقی نی انبان نیزدر صورت ادامه یافتن شرایط پایدار مقرر است در مکان های روباز و با فاصله گذاری اجتماعی اجرا شود اما بطور کلی ما در جریان برگزاری هر رویدادی ازجمله جشنواره موسیقی نی انبان تابع تصمیم گیری شورای سلامت منطقه هستیم چونکه هیچ برنامه ای بدون مصوبه شورای سلامت برگزار نمی گردد.
رئیس جشنواره موسیقی نی انبان درخاتمه درباره تداوم برگزاری این جشنواره درسال های آتی اظهار داشت: ما بایستی اصالت خودمان را در زمینه موسیقی خصوص جنوب حفظ نماییم اما هر پدیده ای در طول زمان دچارتغییر وتحول می شود و متاسفانه عدم تداوم جشنواره ها آفتی است که در مقابل هر رویدادی وجود دارد به ویژه در راه رویدادهای فرهنگی و هنری. دغدغه ونگرانی ما هم همین مسئله است اما فقط می توانیم برای دوره هایی که خودمان مدیر آن هستیم تصمیم بگیریم. البته وظیفه ما برگزاری مناسب جشنواره است که بتواند کارکردهای مثبتش را در آینده نشان دهد و همین عاملی برای انگیزه مدیران بعدی شود که برای تداوم جشنواره تلاش کنند. من امیدوارم این جشنواره برای حفظ میراث فرهنگی کشور برای توجه و جذب گردشگرادامه یابد.
نخستین جشنواره بین المللی نی انبان به ریاست خسرو نشان از ۲۰ تا ۲۲ اسفند در کیش برگزار می شود که فواد توحیدی دبیری جشنواره و محسن شریفیان دبیری بخش بین الملل را برعهده دارند.

1399/12/16
23:07:33
0.0 / 5
883
تگهای خبر: جشنواره , ساز , كنسرت , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو