طرحی برای کامبیز درم بخش

طرحی برای کامبیز درم بخش

به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو بهزاد خورشیدی، هنرمند گرافیست که پیش از این هم طرح هایی برای هنرمندان طراحی نموده بود، حالا طرحی جدید از کامبیز درم بخش خلق کرده است.


به گزارش سایت رسمی سیامک یزدانجو به نقل از ایسنا، کامبیز درم بخش ـ هنرمند کاریکاتوریست کشورمان ـ شنبه (۱۵ آبان ماه) به دنبال ابتلاء به کرونا درگذشت و پیکر او بامداد امروز ـ سه شنبه ـ ۱۸ آبان ماه در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.
بهزاد خورشیدی در توضیح طرح خود برای کامبیز درم بخش چنین نوشته است:
«هنر برآیند ذوق، حس زیبایی شناختی هنرمند، آموخته ها و تجربه های زیست اوست. هنرمند در این راه، در تعامل با هنر و دانش ملل دیگر، بر غنای فکری و اندیشه خویش می افزاید و افق روشن خویش را بر دایره هستی این جهان می گستراند. در این راه است که اندیشه های هنری بارور می شود و به منصه ظهور می رسد و میراث هنری هنرمند شکل می گیرد و ماندگار می شود.
کامبیز درم بخش در بین کاریکاتوریست ها و طراحان ایران و جهان از جایگاه و اعتبار خاصی برخوردار می باشد. در واقع اعتبارش را مدیون سخت کوشی و مداومت در خلق آثاری ممتاز و یگانه اش است.
درم بخش همه اندیشه و باورهایش را با خطوط ساده ولی محکم به تصویر می کشید. آثارش گاهی با تک رنگی توأمان می شد و گاهی هم با رنگ هایی ملایم و چشم نواز! هر چه بود حاصل سال ها تجربه و فهم درست از جهان پیرامونی اش بود.
یک نویسنده با نوشتن زنده است و یک طراح با طراحی های مداوم، درست به مانند کاری که درم بخش در خلال همه عمر پرثمرش به انجام رساند، هرچند آرزو داشت تا صدسالگی و بدون وقفه طرح بزند. زبردستی در اجرای طرح ها و ایده یابی منحصر به فردش، حتی در بین هم نسلانش هم بی بدیل بود. البته همه این ها به علت ذهن جستجوگر و خلاق او با پیشینه دانش او در حوزه هنر و جهان شمولی اش است که سفرهایش و اقامتش در غرب، بخصوص در آلمان و آشنایی اش با طراحان برجسته آن دیار و همینطور همکاری اش با نشریات خارج از کشور و حضور موثر در نمایشگاه های مختلف گروهی و انفردای از کامبیز درم بخش هنرمندی جهانی ساخته بود.
سال ها پیش از این، به علت علاقه شخصی ام به کاریکاتور و چهره های فرهنگی و هنری، گاهی گفت و گویی با بعضی از شخصیت های نامی را در دستور کار داشتم. گاهی هم یادداشت وتحلیلی را قلمی می کردم. همچون در ابتدای دهه هشتاد، نوشته مبسوطی را درباره کامبیزدرم بخش و آثارش را در روزنامه ایران به چاپ رساندم. یعنی آن هنگام که ایشان در خارج از کشور روزگار می گذراند. عاقبت در همان روزها خبر آمد که درم بخش به ایران آمد و خیلی زود مشغول به کار شد و در پاییز سال هشتاد و دو در گالری گلستان نمایشگاهی از آثارش را برگزار کرد. به طبع و با اشتیاق برای دیدن او و آثارش به سمت نمایشگاه راهی شدم ( لازم به ذکر است که در واقع این نخستین دیدار و آشنایی من با ایشان بود.). در گوشه ای از نمایشگاه با او روبرو شدم و پس از خیر مقدم و معرفی خودم به دیدن آثارش مشغول شدم. با گذشت کمتر از ربع ساعت، با نگاهی کنجکاوانه پرسید: شما نویسنده آن نوشته در باره من، در روزنامه ایران هستید؟. او یکی از علل بازگشتش به ایران را همان نوشته می دانست.
کامبیز درم بخش بیشتر از بیست سال گذشته، به موطنش بازگشت و غربت را به چالش کشید و طی این دو دهه صدها اثر خلق کرد و امید را در خانه پروراند. یادش گرامی باد
بهزادخورشیدی»

طرح خورشیدی برای درم بخش

1400/08/19
12:29:07
5.0 / 5
418
تگهای خبر: نمایش , نمایشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیامک یزدان جو
موضوع های سایت رسمی سیامك یزدانجو